zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Spotkanie u prezydenta ws. ustawy o rezerwach strategicznych

09:44, 02.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Ustawa o rezerwach strategicznych ma być tematem wtorkowego spotkania Andrzeja Dudy z szefem kancelarii premiera i kierownictwem Agencji Rezerw Materiałowych – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.


Podziel się:   Więcej

– Prezydent Andrzej Duda zaprosił na wtorek do BBN szefa kancelarii premiera, ministra Michała Dworczyka oraz kierownictwo Agencji Rezerw Materiałowych. Spotkanie związane jest z przygotowywaną decyzją prezydenta w sprawie ustawy o rezerwach strategicznych – powiedział Soloch.

Przypomniał, że ustawa trafiła na biurko prezydenta w zeszłym tygodniu. – Co do zasady popieramy kierunek zmian. Przypomnę, że wzmocnienie systemu rezerw strategicznych było jedną z rekomendacji nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego – powiedział szef BBN.


Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec ustawy o rezerwach strategicznych

– Także doświadczenia ostatnich 12 miesięcy walki z pandemią pokazały, że rezerwy strategiczne są dziś jednym z podstawowych elementów całego systemu bezpieczeństwa państwa. Dlatego przed podjęciem decyzji w sprawie ustawy prezydent będzie chciał szczegółowo omówić jej zakres i proces wprowadzania zmian – dodał.


Ustawa o rezerwach strategicznych wraca do senackiej komisji

Jak powiedział szef BBN, tematem rozmowy będzie także koordynowana przez Agencję dystrybucja szczepionek przeciwko COVID-19.


Dworczyk: Do tej pory wykonano 1 mln 176 tys. szczepień
21 stycznia Sejm odrzucił uchwałę Senatu, odrzucającą w całości ustawę o rezerwach strategicznych. Ustawa przewiduje, że Agencję Rezerw Materiałowych pozostającą w gestii ministra właściwego ds. energii, zastąpi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych nadzorowana przez premiera. W sytuacjach kryzysowych nowa Agencja będzie mogła dokonywać szybkich zakupów z pominięciem przepisów o zamówieniach publicznych.

Celem regulacji ma być efektywniejsze zabezpieczenie państwa na wypadek zagrożeń mogących wywołać zakłócenia w podaży i popycie niektórych towarów i dóbr. Ustawa poszerza zakres zadań, które do tej pory były realizowane przez Agencję Rezerw Materiałowych, zwiększa też katalog rezerw.


Komisja finansów za zmianą w planie finansowym ARM wz. z koronawirusem
Podstawowym trybem udostępniania rezerw strategicznych ma być decyzja premiera. Rezerwy będą mogły też być udostępniane w innych okolicznościach niż kryzysowe. Premier będzie miał prawo nieodpłatnie udostępnić określony specjalistyczny sprzęt techniczny np. na wsparcie celów społecznych lub przedsięwzięć gospodarczych, w szczególności związanych z budową, modernizacją lub remontem infrastruktury.

Senat, który przegłosował odrzucenie ustawy w całości, ocenił, że nie spełnia ona celu, jakim miało być zwiększenie skuteczności i podniesienie poziomu efektywności działań obecnej Agencji Rezerw Materiałowych, a wręcz może przyczynić się do pogłębienia problemów związanych z dotychczasowym zarządzaniem systemem rezerw strategicznych.

Wątpliwości Senatu wzbudziło przewidziane w ustawie przejęcie wszystkich zadań z zakresu zarządzania i nadzoru nad systemem rezerw strategicznych przez prezesa Rady Ministrów.


Komisja finansów za zmianą w planie finansowym ARM wz. z koronawirusem

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
07-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych