zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spotkanie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa ws. koronawirusa

07:26, 28.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Sytuacja związana z koronawirusem będzie tematem roboczego spotkania, które z udziałem przedstawicieli ministerstw i instytucji odbędzie się we wtorek w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa – poinformowała w poniedziałek szefowa Wydziału Polityki Informacyjnej RCB Anna Adamkiewicz.


Podziel się:   Więcej

Spotkanie rozpocznie się przed południem w siedzibie RCB w Warszawie. W rozmowie uczestniczyć będą przedstawiciele ministerstw: spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, zdrowia oraz infrastruktury, a także przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Lotniska Chopina.

Jak powiedziała Adamkiewicz, spotkanie ma odbywać się na szczeblu roboczym. Poświęcone będzie omówieniu sytuacji związanej z koronawirusem, wymianie bieżących informacji i ewentualnej rekomendacji podjęcia pewnych działań.

O planowanym spotkaniu międzyresortowym w tej sprawie wcześniej nieoficjalnie informowało Radio ZET.

W poniedziałek sytuację epidemiologiczną związaną z koronawirusem omówił minister zdrowia Łukasz Szumowski z szefem GIS Jarosławem Pinkasem. Resort zdrowia podnosi, że w Polsce nie stwierdzono dotąd przypadku koronawirusa i zaleca spokój.

Koronawirus, który prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 roku w Wuhanie, zabił dotychczas w Chinach 81 osób - przekazały w poniedziałek chińskie władze. Na świecie wykryto już ponad 2 800 przypadków zakażenia, z czego zdecydowaną większość w ChRL.


Dworczyk: premier jest na bieżąco informowany o sytuacji ws. Koronowirusa
Polskie służby konsularne uczestniczą w koordynacji działań

Biuro rzecznika prasowego MSZ poinformowało w poniedziałek, że 19 Polaków, którzy przebywają obecnie w mieście Wuhan w Chinach, chce wrócić do Polski. Polskie służby konsularne uczestniczą w koordynacji działań państw UE na rzecz wyjazdu zainteresowanych polskich obywateli z Wuhan.

Dotychczas z Wuhan wróciło dziesięcioro polskich studentów z Politechniki Rzeszowskiej. Czworo spośród nich trafiło do szpitala w woj. podkarpackim, wszyscy zostali przebadani pod kątem stanu zdrowia i - jak podał podkarpacki sanepid – są zdrowi. W Wuhan przebywa jeszcze m.in. 10 studentów Politechniki Rzeszowskiej.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej, gdzie jest najwięcej przypadków śmiertelnych nowego koronawirusa. Resort dyplomacji odradza natomiast wszelkie podróże do prowincji Hubei w Chinach, a na pozostałym terytorium kraju zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

MSZ rekomenduje również obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne.

Sytuację związaną z konawirusem monitorują służby Lotniska Chopina. Rzecznik portu Piotr Rudzki powiedział, że służby lotniska stosują się w tej sprawie do zaleceń europejskich i światowych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia. Port jest przygotowany na zagrożenia epidemiologiczne – zapewnił.

Eksperci potwierdzili, że źródłem nowego wirusa był targ z owocami morza i innymi rodzajami żywności w Wuhanie – podała w poniedziałek państwowa chińska telewizja CCTV. Według niej potwierdzono również, że wirus "przeskoczył" na człowieka z któregoś z dzikich zwierząt, jakimi tam nielegalnie handlowano.

Objawy zakażenia to gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.


MSZ przygotowuje ewakuację Polaków z chińskiego Wuhan

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
26-02-2020
  • 5. posiedzenie Senatu – dzień drugi 09:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych