zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sprawa zakupu respiratorów trafiła do NIK. Dokumenty złożone przez posłów KO

18:30, 12.04.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Posłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba złożyli w poniedziałek dokumenty, dotyczące wyłudzenia VAT przy zakupie respiratorów przez resort zdrowia. Zdaniem posłów kwota wyłudzonego w tym przypadku VAT to 13 mln zł. Interweniowali też w KGP w sprawie kobiety pobitej w Głogowie.


Podziel się:   Więcej

Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński złożyli w poniedziałek wizytę u prezesa NIK Mariana Banasia.

Przekazali mu dokumentację sprawę, o której mówili na niedzielnej konferencji prasowej. Chodzi o to, że na respiratory zakupione w ubiegłym roku przez resort zdrowia od firmy E&K wystawiono fakturę VAT ze stawką 0 proc. Tymczasem, jak mówili Szczerba i Joński, stawka VAT na sprzęt medyczny wynosi 8 proc.

Przy okazji zakupu respiratorów, na które, jak wynika z czterech faktur, wydano 160 mln zł, nieodprowadzony VAT wynosi więc ok. 13 mln zł – mówili posłowie.

– Wzywamy VAT–mana premiera Mateusza Morawieckiego do odzyskania tych pieniędzy – podkreślał Joński.

Dodał, że „za to przestępstwo handlarzowi bronią grozi kara do 25 lat” , zgodnie z przepisami kodeksu karnego, zaostrzonymi z inicjatywy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

– Panie ministrze Ziobro, proszę nie być miękkiszonem i skorzystać z przepisów, które pan promował – nawoływał Szczerba.

– Uważamy, że w związku z tymi informacjami NIK w trybie pilnym powinna skontrolować wydatkowanie i brak środków finansowych w budżecie państwa na kwotę 13 milionów złotych i zakupy w czasie pandemii – oświadczył Joński.

Składamy zawiadomienie do NIK, jesteśmy w kontakcie z KAS i mówimy jasno, tej sprawy nie odpuścimy – dodał.

W poniedziałek posłowie złożyli w NIK swój wniosek. Joński przypomniał, że oczekują, iż Izba skontroluje też całą sprawę nieudanego zakupu respiratorów przez MZ, a także sposób wydatkowania pieniędzy na szpitale tymczasowe.

Sasin: respiratorów nie brakuje

Umowa z handlarzem bronią


Wiosną 2020 r. Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę ze spółką należącą – jak donosiły media – do handlarza bronią. Firma E&K, która miała dostarczyć 1241 respiratorów, nie wywiązała się jednak ze zobowiązań – dostarczyła jedynie 200 sztuk, mimo że rząd wcześniej wpłacił jej 154 mln zł zaliczki (cała umowa opiewała na 200 mln zł).

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju ub.r., resort zdrowia odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

Sprawę badała prokuratura. W końcu stycznia na stronach KPRM ukazało się oświadczenie w tej sprawie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. „Oświadczam, że po zapoznaniu się ze sprawą zakupu respiratorów w kwietniu 2020 r., mogę stwierdzić, iż decyzja o skorzystaniu z firmy E&K została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, które nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy” – czytamy w oświadczeniu.

Müller: Każdy kto miał kontakt z zarażonym koronawirusem będzie poddany kwarantannie i testowi

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
14-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych