zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„SprzątaMY”. Para prezydencka zainauguruje akcję sprzątania lasu

10:00, 20.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka para prezydencka w piątek zainauguruje ogólnopolską akcję sprzątania lasu "SprzątaMY".


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprzątają fragment Puszczy Białej.

Akcja odbywać się będzie w 430 nadleśnictwach w kraju, a na chętnych do pomocy w sprzątaniu będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Leśnicy informują, że mimo regularnego sprzątania lasów, kolejne śmieci ciągle do nich trafiają. W zeszłym roku leśnicy wywieźli z lasów 109 tys. m sześc. śmieci, które mogłyby się zmieścić w tysiącu wagonów kolejowych.

Lasy Państwowe na sprzątanie lasów wydają rocznie ok. 20 mln zł.


Para prezydencka zainauguruje ogólnopolską akcję sprzątania lasu
Śmieci nie tylko szpecą

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz i zniechęcają do spacerów po lesie. Są także śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów.

W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie.

„Sprzątanie świata”

Akcja „SprzątaMY” ma związek z globalną inicjatywą „Sprzątania świata”.

W Polsce „Sprzątanie świata” odbędzie się już po raz 26. Jej inicjatorką była Mira Stanisławska-Meysztowicz.„SprzątaMY las” z prezydentem. Już w piątek wyjątkowa akcja