zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Spychalski: Bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane

08:51, 25.05.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane. Dobrze, że potrafiliśmy się tak szybko porozumieć ze stroną czeską - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, odnosząc się do zawartego w nocy porozumienia dotyczącego kopalni Turów.


Podziel się:   Więcej

Sytuacja wokół kopalni Turów była tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego oraz premiera Czech Andreja Babisza - obaj politycy uczestniczą w dwudniowym szczycie Rady Europejskiej. W nocy z poniedziałku na wtorek Morawiecki poinformował, że Republika Czeska zgodziła się wycofać z TSUE swój wniosek w tej sprawie.

Chodzi o skargę przeciwko Polsce dotyczącą rozbudowy kopalni, złożoną wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Na zastosowanie środków tymczasowych TSUE zdecydował się w ubiegłym tygodniu.

Spychalski pytany we wtorek w Polsat News czy Andrzej Duda był informowany na bieżąco o przebiegu negocjacji odparł: „Pan prezydent był w pełnym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, zresztą miał pełne poparcie ze strony prezydenta, jeśli chodzi o te negocjacje”.

Rzecznik prezydenta zauważył, że decyzja zakładająca natychmiastowe zamknięcie kopalni Turów przez wielu postrzegana była jako zaskakująca. - To była wyjątkowo niesprawiedliwa decyzja, stąd tak szybka reakcja polskich władz i dobrze się stało, że to porozumienie ze stroną czeską nastąpiło - podkreślił.


Karski: Kluczem do zakończenia sprawy kopalni Turów jest wycofanie skargi przez Czechy
Spychalski dopytywany, czy nie ma poczucia, że tego typu porozumienie powinno być zawarte wcześniej, wskazał, że istotą sporu było przedłużenie koncesji na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego przez PGE. - To jest spółka prawa handlowego, to ta spółka prowadziła negocjacje i rozmowy wcześniej, także ze stroną czeską - zaznaczył.

Podkreślił, że to, co najbardziej interesuje prezydenta to to, że „bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane”. - To dobrze, że potrafiliśmy się tak szybko porozumieć ze stroną czeską, ogromne gratulacje dla pana premiera - dodał rzecznik prezydenta.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zawarte porozumienie „przede wszystkim zakłada wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro”. Powołana ma być też komisja ekspercka, która będzie badała środowiskowe kwestie związane z odkrywką.

- Kopalnia i elektrownia pracują dzisiaj i będą pracowały, ale zależy nam na tym również, żeby ten spór w sposób polubowny z Republiką Czeską doprowadzić do pomyślnego końca i jestem dobrej myśli, że uda się taki plan zrealizować - zapewnił szef polskiego rządu.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.


Premier Morawiecki i premier Babisz rozmawiali w Brukseli o Turowie

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych