zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spychalski do Trzaskowskiego o Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

19:19, 20.04.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski zarzucił prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu, że ten - informując o wręczeniu parom, które przeżyły razem 50 lat, Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie - nie wspomniał, że są one nadawane przez głowę państwa.


Podziel się:   Więcej

Prezydent stolicy poinformował na Twitterze we wtorek, że tego dnia wręczył „warszawskim parom medale za długoletni staż małżeński, dokładnie za 50 lat”. „Każde takie wydarzenie to duży zastrzyk pozytywnych emocji. Bo kto jak kto, ale nasi seniorzy są zawsze uśmiechnięci i pełni energii! Gratuluję i życzę kolejnych szczęśliwych lat!” - napisał Trzaskowski.

Trzaskowski wyraził radość, że „pomimo obostrzeń i w okrojonym składzie, ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa udaje nam się w Warszawie takie wydarzenia zorganizować”.

Do tego wpisu odniósł się rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. „Serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym! Jest moc. Niemniej trochę dziwne, ale zapomniał Pan dodać, że te wręczane przez Pana medale zostały nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę” - napisał Spychalski, zwracając się do prezydenta Warszawy.

Rzeczniczka prasowa ratusza Monika Beuth-Lutyk poproszona o komentarz podkreśliła, że najważniejszymi osobami w całym wydarzeniu są odznaczone pary. Według niej Spychalski „zamiast zwracać uwagę na to, jak fantastyczne są to osoby i jakimi ciekawymi doświadczeniami mogą się z nami podzielić, koncentruje się na wymianie tłitów”.Prezydent odznaczył małżonków, którzy przeżyli razem 50 lat
 
Dopytywana, czy prezydent Warszawy wspominał podczas uroczystości o tym, że medale są przyznawane przez głowę państwa, powiedziała, że nie wie tego, bo nie była obecna na ceremonii. Zaznaczyła, że z uwagi na względy pandemiczne ratusz stara się ograniczać liczbę osób biorących udział w organizowanych wydarzeniach. „Tym bardziej w tym wypadku, gdy nasi goście byli osobami w starszym wieku” - dodała.

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie są wręczany osobom, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Chcąc wszcząć procedurę nadania Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, należy zgłosić się do właściwego ze względu na miejsce zameldowania urzędu stanu cywilnego.

Wniosek o nadanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przygotowywany w urzędzie stanu cywilnego, trafia do Prezydenta RP, który Medale nadaje.

Odznakę Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą wręczać jedynie określone ustawowo osoby: Prezes Rady Ministrów, ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i ich zastępcy, marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a także inna osoba upoważniona przez Prezydenta RP.


Brat ks. Popiełuszki z żoną odznaczeni medalem za 50 lat pożycia małżeńskiego