zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spychalski: Dokonanie zmian w rządzie w tym tygodniu praktycznie niemożliwe

11:03, 28.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Z uwagi na bardzo napięty kalendarz prezydenta Andrzeja Dudy dokonanie zmian w rządzie w tym tygodniu jest praktycznie niemożliwe – powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Dodał, że termin rekonstrukcji w rządzie powinien być wcześniej uzgodniony z prezydentem.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek rano szef KPRM Michał Dworczyk mówił w RMF FM: „Chcielibyśmy, aby nowy rząd, już po rekonstrukcji, został powołany w połowie tego tygodnia”. Jak zaznaczył, jeśli tak się nie stanie, do zmian dojdzie zapewne na początku przyszłego tygodnia.

Spychalski, pytany przez PAP w poniedziałek, kiedy prezydent planuje dokonać zmian w rządzie, odparł: „Po pierwsze, musi wpłynąć wniosek w tej sprawie ze strony premiera Mateusza Morawieckiego. Z tego co wiem, na chwilę obecną taki wniosek jeszcze nie wpłynął. W momencie, w którym taki wniosek wpłynie, pan prezydent oczywiście się nad nim pochyli i wyznaczy termin rekonstrukcji".

– Nie mniej jednak z uwagi na bardzo, ale to bardzo napięty kalendarz pana prezydenta w tym tygodniu, moim zdaniem, taka zmiana, jest praktycznie w tym tygodniu niemożliwa – dodał rzecznik prezydenta.

– Powiem więcej, wydaje się, że przed skierowaniem takiego wniosku taki termin powinien być wcześniej uzgodniony bezpośrednio z panem prezydentem – zaznaczył.


Dworczyk: Rekonstrukcja rządu w połowie tego tygodnia lub na początku przyszłego
Spychalski pytany o plany prezydenta na ten tydzień, odparł, że rozpoczyna bardzo dużą debatę na temat ustawy o ochronie zwierząt. W ramach tej debaty – poinformował – w Pałacu Prezydenckim odbędą się bardzo szerokie konsultacje ze środowiskiem rolniczym.

W ubiegłym tygodniu prezydent podkreślał, że – podejmując decyzję dotyczącą nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt – będzie miał na względzie kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników.


Prezydent ws. ustawy o ochronie zwierząt. Jest ważna deklaracja
Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, zaproponowana przez PiS została uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu. Zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowela wprowadza też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i usuwa cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy. Wśród nowych przepisów znalazł się także zapis, że opiekę nad bezdomnymi zwierzętami realizują gminy oraz organizacje społeczne, zajmujące się statutowo ochroną zwierząt, działające nie dla zysku.


Sejm uchwalił nowelę zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny
W sobotę liderzy Zjednoczonej Prawicy - prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz szef Solidarnej Polski - podpisali nową umowę koalicyjną. Według nieoficjalnych informacji PAP w toku negocjacji wewnątrz Zjednoczonej Prawicy uzgodniono, że liczba ministerstw ma zostać zmniejszona z obecnych 20 do 14, a część resortów ma być połączona.

Przedstawiciele Porozumienia i Solidarnej Polski mają dostać po jednej tece ministerialnej. Obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami.


Müller o porozumieniu Zjednoczonej Prawicy: Mniej wzajemnej krytyki