zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spychalski: Dysponentem prezydenckiego projektu ws. aborcji jest Sejm

10:40, 03.03.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Jedynym i wyłącznym dysponentem prezydenckiego projektu ws. aborcji jest Sejm. To Sejm rozstrzyga, kiery rozpocznie nad nim prace - podkreślił w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.


Podziel się:   Więcej

Spychalski został zapytany w Radiu Plus, czy nie jest lekceważeniem urzędu prezydenta, że Sejm nie zajął się jeszcze projektem prezydenckim dopuszczającym aborcję w przypadku wad letalnych płodu, skierowanym do Sejmu pod koniec października ub. roku.

Odpowiadając, rzecznik zwrócił uwagę, że w lutym Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt o Sądzie Najwyższym, który został już przez Izbę rozpatrzony.

Parlament pochyla się nad inicjatywami prezydenckimi w sposób, jaki uważa za stosowny. To wyłączna kompetencja Sejmu, kiedy rozpoczyna pracę nad poszczególnymi projektami ustaw - zaznaczył.

22 października 2020 r. TK orzekł, że niezgodny z konstytucją jest przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Orzeczenie zapoczątkowało ogólnokrajową falę protestów.


Prezydent mówi „nie” całkowitemu zakazowi aborcji
Rozwiązaniem mającym wyjść na przeciw postulatom części protestujących była inicjatywa prezydenta, który 30 października skierował do Sejmu projekt nowelizacji przewidujący wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży - w przypadku tzw. wad letalnych płodu. Projekt został skierowany do pierwszego czytania w komisjach, jednak jak dotąd się ono nie odbyło.

Obecnie aborcja jest w Polsce możliwa w dwóch przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).


Prezydent: Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych