zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spychalski o nieobecności protestujących medyków w KPRP: To niepoważne

18:36, 16.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Ci, którzy o to wnioskują, sami się na spotkanie nie stawiają, wysyłając niezbyt grzeczny list; trudno traktować poważnie takie prośby, czy wręcz żądania – powiedział w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, odnosząc nieobecności protestujących medyków na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.


Podziel się:   Więcej

Po sobotniej, ogólnopolskiej manifestacji pracowników ochrony zdrowia w pobliżu KPRM w Warszawie powstało „Białe Miasteczko 2.0”.

Odpowiedzialna za dialog społeczny w Kancelarii Prezydenta minister Janke powiedziała w środę, że w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych i samorządu zawodów medycznych. Przekazała, że na spotkanie nie stawili się ci, którzy są zrzeszenie w Ogólnopolskim Komitecie Protestująco-Strajkowym.

Spychalski był w czwartek pytany w Polskim Radiu 24, „czy to jest poważne", że protestujący najpierw kierują list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o spotkanie, na które zainteresowani autorzy listu nie przychodzą.

To jest niepoważne – odpowiedział. – Jeżeli jest kierowany publicznie wniosek do Kancelarii Prezydenta, apel bezpośrednio do prezydenta z prośbą o spotkanie, a pani minister Bogna Janke, która w Pałacu Prezydenckim odpowiada za dialog, zaprasza na takie spotkanie, a wczoraj o godz. 12.00 miało miejsce w Kancelarii Prezydenta, i ci, którzy o to wnioskują, sami się na takie spotkanie nie stawiają, wysyłając zresztą niezbyt grzeczny list do Kancelarii Prezydenta, to trudno traktować poważnie takie prośby, czy nawet wręcz żądania – ocenił minister.


W południe w Pałacu Prezydenckim spotkanie z protestującymi medykami
Minister dodał, że pierwszy list „też nie był specjalnie grzeczny”. – Rozumiem, że w polityce trzeba mieć grubą skórę, ale jeżeli chcemy poważnie rozmawiać o poważnych problemach, które z całą pewnością oczywiście są, to rozmawiajmy uczciwie, dialogujmy w tych miejscach, które są do tego stworzone, rozwiązujmy problemy – podkreślił.

Spychalski dodał, że „obserwując to, co się dzieje w polityce od kilkunastu lat, (to) ta władza, rząd Zjednoczonej Prawicy, prezydent Andrzej Duda, bardzo poważnie traktuje kwestie związane z dialogiem, z rozwiązywaniem problemów, które w Polsce występują – właśnie poprzez rozmowę, właśnie poprzez wspólne ucieranie stanowisk, rozpatrywanie problemu i dyskutowanie”.


Bogna Janke: Protestujący medycy nie przyszli na spotkanie, nieobecni nie mają racji
Minister zwrócił uwagę, że „wiele takich problemów udało się już do tej pory rozwiązać”. – Mamy świetne relacje ze stroną społeczną, tak chyba mogę powiedzieć. Ale nie może być tak, że ktoś wnosi o rozmowy żąda tych rozmów, a później się na nie nie stawia, nie przychodzi – mówił Spychalski.

Na uwagę, że w czwartek doszło do spotkania Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog" w Warszawie, „co prawda bez udziału tych protestujących przed Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ale inne związki się spotkały”, Spychalski zwrócił uwagę, że w środę w Pałacu odbyło się spotkanie minister Janke z przedstawicielami związków zawodowych i samorządu zawodów medycznych.


Dworczyk: Nie ma decyzji, by na rozmowy z medycznymi związkami przyszedł premier
– Pewna część środowisk medycznych brała w nim udział, i dobrze, że brała w nim udział. Ja tylko mówię o tym, że ci, którzy publicznie kierowali wniosek do prezydenta i żądali spotkania, na to spotkanie nie przyszli. I to jest zaskakujące, to jest zadziwiające. Można by sobie zadać pytanie, jakimi intencjami ci wnioskujący o to (spotkanie) się kierowali – zaznaczył Spychalski.

W czwartek komitet strajkowy skierował list do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w którym zaapelował o „podjęcie realnego dialogu” oraz podkreślił, że rząd w tych działaniach musi być „reprezentowany przez odpowiedzialnego, wiarygodnego i merytorycznego przedstawiciela”.

Współpraca z ministrem zdrowia jest ich zdaniem całkowicie nieudana.


„W niektórych zawodach medycznych trzeba dokonać korekty płac i jesteśmy na to otwarci”
Przedstawiciele komitetu protestacyjno-strajkowego domagają się spotkania z premierem. Nie przyszli we wtorek na spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim; nie przyszli również na środowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim, a prezydencką minister Bognę Janke komitet zapraszał na swoje środowe spotkanie w siedzibie Forum Związków Zawodowych.

W czwartkowym posiedzeniu Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia pod przewodnictwem Marii Ochman z NSZZ „Solidarność” w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” brało udział szerokie grono reprezentantów sektora ochrony zdrowia, strona społeczna NSZZ „Solidarność”, OPZZ i strona pracodawców Pracodawcy RP i Federacja Szpitali Polskich oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Mimo zaproszenia, na posiedzeniu nie pojawili się przedstawiciele Komitetu Protestacyjno – Strajkowego. Kolejne spotkanie zespołu planowane jest na 27 września br.


Müller: Szef MZ nie rekomenduje spotkania medyków z premierem

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych