zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spychalski: Po inauguracji Joe Bidena strategiczne relacje Polski z USA będą trwały

08:31, 19.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Po inauguracji Joe Bidena na urząd prezydenta strategiczne relacje polsko-amerykańskie będą trwały, będą się rozwijały; w sprawach najistotniejszych dla Polski wsparcie administracji USA jest zarówno ze strony Republikanów jak i Demokratów – powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy był pytany w Polskim Radiu24, jak będą wyglądały relacje polsko-amerykańskie po inauguracji Joe Bidena na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, która odbędzie się w środę.

Spychalski powiedział, że stosunki polsko-amerykańskie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat rozwijały się bardzo dobrze i się zacieśniały bez względu na to, czy w Stanach Zjednoczonych rządził prezydent z Partii Republikańskiej czy Demokratycznej.

– To, że prezydentem w Stanach Zjednoczonych został (Demokrata) Joe Biden, nie zmienia faktu, że strategiczne relacje polsko-amerykańskie będą trwały, będą się rozwijały – podkreślił Spychalski.


Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Joe Bidenowi i zaprasza do Polski
Spychalski dodał, że „ze strony amerykańskiej widać zaangażowanie w projekty ważne dla Polski”.
>br/> – Przeciwni Nord Stream2 są zarówno Republikanie, jak i Demokraci; Inicjatywę Trójmorza – dla nas szalenie istotną – wspierają zarówno Republikanie jak i Demokraci. To pokazuje, że w sprawach strategicznych, najistotniejszych dla Polski, wsparcie ze strony amerykańskiej administracji jest bez względu na to, czy mówimy o partii Republikańskiej, czy Demokratycznej. To dobrze rokuje na przyszłość – powiedział.

Zaprzysiężenie Joe Bidena i wiceprezydent elekt Kamali Harris odbędzie się w środę w południe. W inauguracyjnej mowie Biden ma skupić się na swoim programie walki z epidemią COVID-19 i wzywać do narodowej jedności.Soloch: Zakładamy, że relacje z administracją Bidena ułożą się dobrze
Po złożeniu przysięgi Biden i Harris będą obserwować paradę wojskową przed wschodnim skrzydłem Kongresu. Później udadzą się na cmentarz w Arlington pod Waszyngtonem, gdzie w towarzystwie byłych prezydentów – Billa Clintona, George'a W. Busha oraz Baracka Obamy - złożą wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Stąd skierują się do opuszczonego już przez Donalda Trumpa Białego Domu.

Opuszczający urząd przywódca USA zdecydował się złamać tradycję i nie weźmie udziału w ceremonii zaprzysiężenia swego następcy. W środę rano Trump ma odlecieć na Florydę. Na uroczystościach będzie natomiast jego zastępca Mike Pence.


Spychalski: Strategiczne relacje Polski i USA niezmienne od 30 lat

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych