zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spychalski: powinniśmy skupić się na ofiarach pedofilii

16:16, 14.05.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Powinniśmy się skupić na ofiarach pedofilii, którym trzeba pomagać; mam wrażenie, że ten problem jest zupełnie pomijany – ocenił w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Wiele osób zamiast tego frontalnie atakuje Kościół – dodał.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik prezydenta w środę na antenie TOK FM mówił m.in. o swojej reakcji na film braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Ocenił film „jako wstrząsający, ale dobry, ważny i potrzebny”.

Zapytany, czy wszyscy starsi biskupi w Polsce powinni odejść na emeryturę stwierdził: – Nie wiem, czy powinni odejść, czy nie powinni odejść. Ja wiem na czym powinniśmy się skupić – nie na walce z Kościołem, a niestety duża część osób wykorzystuje film, sytuację, do czystej walki z Kościołem, nic więcej, na niczym więcej im nie zależy.

„Każde zwyrodniałe przestępstwo na czele z pedofilią będzie jeszcze bardziej napiętnowane niż do tej pory”
Powinniśmy skupić się na tych, którzy są poszkodowani

– Powinniśmy skupić się na tych, którzy są poszkodowani w tej całej sytuacji, a mam takie wrażenie, że to jest problem zupełnie pomijany. Wiele osób wykorzystuje dzisiaj tą sytuację do (...) frontalnego ataku na Kościół, (...) a pomija to, co w tym wszystkim jest najważniejsze – ofiary, którym po prostu trzeba pomagać – mówił.

Wielu polityków w reakcji na film zaapelowało o zaostrzenie kar związanych z przestępstwami pedofilskimi. Poproszony o komentarz Spychalski stwierdził: – Zdecydowanie ważniejsza jest nieuchronność i bezwzględność kary, niż to, czy ta kara będzie maksymalnie zagrożona 20, 25, 30 latami pozbawienia wolności. Wydaje mi się, że na tym powinniśmy się skupić – stwierdził.

W ocenie Spychalskiego rejestr pedofilów można było wprowadzić w Polsce wcześniej, bo „jest fundamentalnie ważny w walce przestępstwami pedofilskimi”.

– Można to było zrobić w 2008, 2009, 2010 r. – było osiem lat żeby to zrobić, ale tego nie zrobiono. Dzisiaj część tych, którzy stają teraz z wielkimi sztandarami walki z pedofilią głosowali przeciwko temu projektowi w Sejmie – mówił.

Rząd o zaostrzeniu kar za pedofilię. Wyroki nawet do 30 lat więzienia

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych