zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spychalski: Prezydent oczekuje pogłębionej dyskusji o „piątce dla zwierząt”

21:24, 24.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Prezydent Andrzej Duda oczekuje pogłębionej dyskusji o „piątce dla zwierząt”. Kiedy nowela ustawy o ochronie zwierząt w ostatecznym kształcie trafi na biurko prezydenta, będziemy się nad nią zastanawiali – powiedział w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.


Podziel się:   Więcej

Błażej Spychalski pytany w czwartek w Polsat News, czy Andrzej Duda zawetuje nowelę ustawy o ochronie zwierząt, jeśli pozostanie w wersji niezmienionej przez Senat odpowiedział: „Wiemy, że nie będzie w takiej samej wersji”.

Jak zauważył, już zapowiedziano złożenie do tej ustawy poprawek na poziomie Senatu, więc trudno oczekiwać, że „będziemy dzisiaj znali ostateczny kształt tej ustawy”.

Dopytywany czy prezydent rozmawiał na temat noweli ustawy o ochronie zwierząt z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim zaznaczył, że tak.

– To się odbywa - nie chcę powiedzieć, że jakoś regularnie - ale rzeczywiście pan prezydent spotyka się z panem marszałkiem Tomaszem Grodzkim i były rozmowy na temat procesu legislacyjnego. Oczywiście ta ustawa także była jednym z punktów tej rozmowy. Powiem tak, dzisiaj są prace na poziomie Senatu, mamy rozmowy, mamy dyskusje na poziomie Senatu, mamy wysłuchanie publiczne na poziomie Senatu, mamy zapowiedzi składania różnych poprawek na poziomie senatu, więc poczekajmy na koniec tego procesu legislacyjnego – podkreślił Spychalski.


Senacka komisja rolnictwa zajęła się nowelą ustawy o ochronie zwierząt. Będą poprawki
Zapytany czy zgadza się z krytyką ustawy przedstawioną przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego i czy zdaniem prezydenta ustawa ta wymaga poprawek zaznaczył, że „przede wszystkim wymaga dyskusji”.

– I taka dyskusja jest dzisiaj toczona – podkreślił. Jednocześnie zauważył, że prezydent jasno dał do zrozumienia, że kryteria jakimi będzie się kierował to „po pierwsze dobrobyt rolników”, a po drugie „kwestie związane z ochroną zwierząt”.


Grodzki: Senat zajmie się nowelą o ochronie zwierząt na specjalnym posiedzeniu 9 października
Spychalski odniósł się, także do wywiadu ministra rolnictwa dla portalu wpolityce.pl, w którym mówił on, że zakaz uboju rytualnego zlikwiduje rozwój rolnictwa. Chodzi o produkcje halal i eksport mięsa do krajów muzułmańskich.

Spychalski pytany, czy prezydent ma podobne wątpliwości podkreślił, że to „jest rzeczywiście bardzo istotna część polskiego rolnictwa”.

– Produkcja wołowiny halal czy koszer to jest rzeczywiście spora część dochodu polskich rolników, bardzo istotnych i tutaj z całą pewnością dyskusja przede wszystkim ze środowiskami rolniczymi powinna mieć miejsce – zaznaczył.

Jak dodał, Andrzej Duda oczekuje pogłębionej dyskusji o „piątce dla zwierząt”. – Kiedy ustawa w ostatecznym kształcie trafi na biurko prezydenta, będziemy się nad nią zastanawiali – zapewnił Spychalski.


Prezydent ws. ustawy o ochronie zwierząt. Jest ważna deklaracja
Prezydencki rzecznik odniósł się też do noweli tzw. ustawy covidowej. Odnosząc się do przepisu dotyczącego tego, że urzędnicy nie będą odpowiadać karnie za decyzje, które podjęli w imię walki z epidemią powiedział, że to też był element negocjacji pomiędzy partiami, które tworzą obóz Zjednoczonej Prawicy.

– Jeżeli będziemy mieli konkretny przepis, konkretną ustawę, która znajdzie się na biurku prezydenta, będziemy o niej rozmawiali – stwierdził Spychalski.


Projekt noweli tzw. ustawy covidowej wraca do komisji
Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowela wprowadza też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i usuwa cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy. Wśród nowych przepisów znalazł się także zapis, że opiekę nad bezdomnymi zwierzętami realizują gminy oraz organizacje społeczne, zajmujące się statutowo ochroną zwierząt, działające nie dla zysku.


Szczerski: Prezydent ma bardzo dobrą znajomość spraw polskiej wsi

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych