zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spychalski: prezydent oczekuje, że większość parlamentarna zajmie się tzw. ustawą frankową

09:06, 03.01.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Prezydent Andrzej Duda oczekuje, że większość parlamentarna zajmie się tzw. ustawą frankową – powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Chodzi o projekt ustawy dotyczącej poprawy sytuacji osób, które wzięły kredyty we frankach szwajcarskich, a także o podniesienie kwoty wolnej od podatku dla osób najmniej zarabiających.


Podziel się:   Więcej

– Pan prezydent wielokrotnie to podkreślał, że bardzo silnie oczekuje od większości parlamentarnej, żeby się tymi sprawami zajęła, w szczególności kwestią związaną z ustawą frankową – powiedział Spychalski w czwartek na antenie PR24 .

– Ten projekt prezydencki jest już w Sejmie od dłuższego czasu i jest powołana specjalna podkomisja, tyle że niewiele się w tym zakresie dzieje i tutaj pan prezydent wielokrotnie odwoływał się do tego, że większość parlamentarna powinna się tym tematem zająć zdecydowanie intensywnej – dodał.

Podkreślił też, że sprawa poprawy sytuacji osób, które wzięły kredyty we frankach szwajcarskich jest „dużym zobowiązaniem”. – Nie tylko zresztą pana prezydenta, ale także właśnie obozu dobrej zmiany – mówił Spychalski.

Prezydent: uważam, że ustawa o wsparciu frankowiczów powinna zostać uchwalona
Obecnie w Sejmie są cztery projekty ustaw dotyczące frankowiczów. Zajmuje się nimi sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych. Podkomisja ma pracować przede wszystkim nad ostatnim projektem prezydenckim, ponieważ to jedyny projekt, wobec którego pozytywną opinię wyraził rząd. Projekt m.in. rozszerza działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (zgodnie z ustawą z 2015 roku miał działać tylko do końca 2018 roku) i stwarza nowe, większe możliwości uzyskania wsparcia przez kredytobiorców (wszystkich, nie tylko frankowych). Zakłada także dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie.

W podkomisji jest też poprzedni prezydencki projekt oraz projekty klubów PO i Kukiz'15. Ten ostatni, jako jedyny, popierany jest przez samych frankowiczów. To zarazem projekt, którego uchwalenie – według analiz KNF – niosłoby za sobą największe koszty dla systemu bankowego.

Posłowie wracają do prac nad projektami ustaw dla frankowiczów

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
15-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych