zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Spychalski: Rozwiązanie ws. wyborów zagwarantuje ich powszechność i bezpieczeństwo

15:20, 07.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Najważniejsze jest to, żeby wybory prezydenckie mogły zostać przeprowadzone; rozwiązanie przygotowane przez Zjednoczoną Prawicę ws. wyborów zagwarantuje ich bezpieczeństwo, demokratyczność, tajność i powszechność – ocenił w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.


Podziel się:   Więcej

W środę wieczorem ogłoszono, że PiS i Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich. Jak poinformowano „po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie”. Wybory mają odbyć się korespondencyjnie.

Spychalski powiedział w czwartek w TVP Info, że jest przekonany, iż „system zaproponowany przez większość parlamentarną z jednej strony gwarantuje, że bezpieczeństwo będzie na najwyższym poziomie, a z drugiej strony gwarantuje to, co jest istotą wyborów - czyli to, że wybory będą przeprowadzone w sposób demokratyczny, tajny i powszechny”.

Dopytywany, jak dokładnie będą wyglądały wybory prezydenckie, Spychalski powiedział, że „szczegóły będą kwestią zastanowienia”. – W czwartek lider Porozumienia Jarosław Gowin na briefingu mówił, że w najbliższym czasie będą zgłaszane poprawki i jeszcze będzie zgłaszana nowelizacja ustawy – dodał.


Sejm za ustawą o trybie korespondencyjnym w wyborach prezydenckich
„Dobrze się stało, że doszło do porozumienia w rządzie Zjednoczonej Prawicy”

Zdaniem Spychalskiego, „najważniejszym celem jest to, żeby proces demokratyczny (wybory prezydenckie - PAP) mógł zostać przeprowadzony”.

Jak podkreślił, „gdyby nie postawa opozycji, która sprawuje władzę w Senacie, to wybory prezydenckie odbyłyby się 10 maja”.

Jego zdaniem, „dobrze się stało, że doszło do porozumienia w rządzie Zjednoczonej Prawicy”, który – jak ocenił – jest dobry dla Polski. – Źle by było, gdyby obóz Zjednoczonej Prawicy się rozpadł – podkreślił rzecznik prezydenta.


Prezydent z „satysfakcją przyjmuje wiadomość” o zachowaniu jedności w Zjednoczonej Prawicy
Sejm odrzucił uchwałę Senatu

W czwartek Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws. ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. Teraz ustawa trafi do prezydenta.


Ustawa przewiduje, że głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich ma być tylko korespondencyjne. Porozumienie zobowiązało się, że w porozumieniu z PiS, przygotuje propozycję zmian w ustawie ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r.


Sasin: wybory prezydenckie mogą się odbyć jeszcze w czerwcu

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych