zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spychalski: W kwestii przełożenia wyborów decydować powinni fachowcy, nie politycy

11:01, 31.03.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny to fachowcy, którzy będą oceniali, czy wybory powinni się odbyć czy nie; politycy są raczej w tym zakresie od słuchania głosów fachowców – powiedział we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.


Podziel się:   Więcej

Spychalski był pytany w radiowej Jedynce, czy także w Kancelarii Prezydenta trwają dyskusje nad tym możliwością przełożenia wyborów prezydenckich.

– Dla kancelarii prezydenta, dla pana prezydenta najważniejsze jest zdrowie, życie Polaków; to jest kwestia priorytetowa także w kontekście zaplanowanych na 10 maja wyborów – stwierdził Spychalski.

Dodał, że zgodnie z konstytucją wybory, które są wyznaczone przez marszałka Sejmu musza się odbyć, chyba że zostanie wprowadzony jeden z trzech stanów nadzwyczajnych (stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej; wprowadzenie stanu wojennego i stanu wyjątkowego jest kompetencją prezydenta, stan klęski żywiołowej ogłasza rząd – red.).

Rzecznik prezydenta był też pytany o możliwość przyjęcia we współpracy z opozycją ustawy konstytucyjnej, zakładającej jednorazowe wydłużenie kadencji urzędującego prezydenta o rok.

Spychalski podkreślił, że decydując o przełożeniu wyborów trzeba brać pod uwagę zdanie fachowców - ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.


– To są fachowcy, którzy będą oceniali, czy wybory powinni się odbyć czy nie. Politycy są raczej w tym zakresie od słuchania głosów fachowców niż od kreowania w dużej mierze jednak publicystyki – stwierdził rzecznik prezydenta.Spychalski: Dzisiaj nie ma przesłanki do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych