zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Spychalski: W rozmowach Duda-Erdogan kwestia bezpieczeństwa była mocno stawiana

10:06, 26.05.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski podsumowując wizytę głowy państwa w Turcji powiedział, że w rozmowach prezydentów Andrzeja Dudy z Recepem Tayyipem Erdoganem kwestia bezpieczeństwa była stawiana bardzo mocno.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek przebywający w Ankarze prezydent Duda podpisał umowę ze stroną turecką dotyczącą zakupu czterech zestawów z 24 uzbrojonymi dronami Bayraktar TB2. Umowa obejmuje także szkolenie i logistykę. Dostawy nastąpią do roku 2024, a pierwszy zestaw Polska otrzyma w przyszłym roku.

Turcji w kontekście bezpieczeństwa i uzbrojenia polskiej armii. - To jest bardzo dobra decyzja, która zdecydowanie zwiększa możliwości obronne Wojska Polskiego i to jest decyzja, która była decyzją oczekiwaną - ocenił rzecznik prezydenta w TVP Info. - Dobrze, że te negocjacje prowadzone przez Ministerstwo Obrony Narodowej, przez ministra Mariusza Błaszczaka, jego współpracowników, były toczone w tak szybkim tempie - dodał.

- Te drony, które Polska kupuje, to są najnowocześniejsze drony dostępne na rynku - podkreślił rzecznik prezydenta. - Dobrze się dzieje, że taki sprzęt trafia do polskiej armii, bo prezydent oczekuje przede wszystkim tego, że polska armia będzie wyposażona w sprzęt najbardziej nowoczesny, jaki jest tylko dostępny, i ta umowa pomiędzy Polską a Turcją w tym zakresie na pewno nas do tego zbliża - dodał.

Jak zaznaczył, „współpraca polsko-turecka w zakresie obronnym jest bardzo istotna”. - Podczas rozmów pana prezydenta Dudy z panem prezydentem Erdoganem taka kwestia była bardzo mocno stawiana: bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego, kwestie relacji NATO-Rosja, kwestie tego, co się dzieje na Kaukazie, kwestie działań rosyjskich podejmowanych na wschodniej Ukrainie - wymieniał Spychalski i dodał, że Polska i Turcja nie uznają aneksji Krymu. „Kwestie bezpieczeństwa były bardzo silnie podnoszone podczas tej wizyty” - zaznaczył.


Drugi dzień wizyty pary prezydenckiej w Turcji
  

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych