zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spychalski ws. Izby Dyscyplinarnej: Jest zgoda prezydenta, by poprawić kwestie, które nie domagają

10:02, 20.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Większość parlamentarna podejmie inicjatywę w zakresie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, jest pełna zgoda prezydenta Andrzeja Dudy, żeby poprawić te kwestie, o których wiemy dzisiaj, że nie domagają – powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.


Podziel się:   Więcej

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska powiedziała PAP w weekend, że pilne działania ustawodawcze są konieczne do likwidacji konfliktu wokół sądownictwa, odnosząc się m.in. do lipcowej decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN.

– Chciałabym ponownie wezwać władze publiczne, które dysponują inicjatywą ustawodawczą, do pilnego podjęcia stosownych działań ustawodawczych. Są one konieczne w celu normalizacji sytuacji i likwidacji tego wielkiego konfliktu wokół wymiaru sprawiedliwości – podkreśliła Manowska.

Spychalski w TVP1 był pytany o ten apel I prezes SN.

Odparł, że „oczywiście jest kwestia naszego sporu z UE o kwestię Izby Dyscyplinarnej”. – My jako Polska stoimy na stanowisku, że odpowiedzialność dyscyplinarna, którą są objęci sędziowie, prokuratorzy, ale też adwokaci i radcowie prawni, w II instancji musi funkcjonować – powiedział rzecznik prezydenta.Premier: Reforma Izby Dyscyplinarnej SN powinna podlegać przeglądowi
Dopytywany, czy Izba Dyscyplinarna będzie istniała dalej, czy zostanie zlikwidowana, odparł, że „będzie podjęta przez większość parlamentarną inicjatywa w tym zakresie”.

Spychalski był dalej pytany, czy prezydent Andrzej Duda czeka na inicjatywę ws. Izby Dyscyplinarnej, która przyjdzie z Sejmu i czy nie będzie w związku z tym jego własnej propozycji.

Tutaj jesteśmy cały czas konsultowani i na poziomie parlamentarnym czy większości parlamentarnej, na poziomie rządowym, ale przede wszystkim tutaj jest pełna zgoda prezydenta na to, żeby te kwestie, o których wiemy dzisiaj, że nie domagają, żeby je poprawić, żeby ten system rzeczywiście funkcjonował jeszcze lepiej – powiedział Spychalski.


Premier: Izba Dyscyplinarna SN nie bardzo spełniła oczekiwania
Komisja Europejska poinformowała niedawno, że zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji TSUE z 14 lipca ws. zawieszenia postępowań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów.

KE rozpoczęła też wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE za niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE z 15 lipca stwierdzającego, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.

KE wskazała, że po przeanalizowaniu odpowiedzi władz polskich z 16 sierpnia uważa, że Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu Trybunału z 14 lipca - nadal stosuje się przepisy, których dotyczy postanowienie, a w odniesieniu do wyroku TSUE z 15 lipca Komisja uważa, że Polska nie podjęła niezbędnych środków w celu jego wdrożenia.

„Polska poinformowała o zamiarze zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej w jej obecnym kształcie, nie podając jednak dalszych szczegółów” – wskazano w komunikacie.


Dera: Chcemy, by Polska była traktowana tak jak inne państwa
Premier Mateusz Morawiecki powiedział tydzień temu w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, że ma wrażenie, „że KE błędnie zrozumiała naszą odpowiedź” z 16 sierpnia.

„Po pierwsze, większość parlamentarna chce rozwiązać ID w tej formie, w jakiej funkcjonuje teraz. W Polsce obowiązuje trójpodział władzy, czyli rząd i Sejm nie mają wpływu na sprawy, które już się toczą przed ID. I tego KE zdaje się nie rozumieć. Była też druga część odpowiedzi: przytoczenie faktów o zarządzeniach I prezes Sądu Najwyższego i prezesa ID o zawieszeniu części spraw. Ale jeśli jakaś jest już przez sędziego rozpatrywana, to nawet I prezes SN nie może zmusić go do przerwania postępowania, bo w Polsce obowiązuje niezawisłość sędziowska” – mówił premier.


Premier dla „DGP”: Mam wrażenie, że KE błędnie zrozumiała naszą odpowiedź ws. Izby Dyscyplinarnej
Morawiecki zapytany został też o to, jakie rozwiązania zawrze projekt ustawy odpowiadający na wątpliwości KE. „Ta ustawa została przygotowana już osiem, dziewięć miesięcy temu i była analizowana przez rząd. Tam są rozwiązania, które w inny sposób tworzą przestrzeń do oceny odpowiedzialności zawodowej sędziów” – poinformował.

Projekt dotyczący Izby Dyscyplinarnej SN zapowiadał w sierpniu także wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP.


Gliński dla „Sieci”: nie damy się wypchnąć z UE

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
22-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych