zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Spychalski ws. uroczystości 10 kwietnia: Im więcej spokoju w tej kwestii, tym lepiej

08:22, 17.02.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Sprawa uroczystości 10 kwietnia wymaga głębokiego zastanowienia się i głębokiej analizy wszystkich możliwości – powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Jego zdaniem „im więcej spokoju i ciszy w tej kwestii, tym lepiej”.


Podziel się:   Więcej

Spychalski w radiowej Jedynce zapytany został, czy ustalono już, w jaki sposób prezydent Andrzej Duda uczci dzień 10 kwietnia w związku z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicą zbrodni katyńskiej.

– Panu prezydentowi ogromnie zależy na tym, aby ten dzień był uczczony w sposób godny, dlatego też już dobrych kilka tygodni temu pan prezydent podczas rozmowy z panem premierem (Mateuszem Morawieckim) wyraził takie oczekiwanie wobec polskiego rządu, żeby przygotować godne obchody uroczystości związanymi z 10 kwietnia — podkreślił Spychalski.

Jak dodał, obecnie trwają rozmowy w tej sprawie, również zakulisowe. Na uwagę, że doszło jednak do pewnego zgrzytu między Kancelarią Prezydenta a kancelarią premiera, Spychalski odparł, że „rzeczywiście może coś nie zafunkcjonowało, jak należy”, ale bardzo szybko zostało to wyjaśnione.

Według rzecznika prezydenta pod uwagę brane są różne możliwości. – Ta sprawa z całą pewnością wymaga głębokiego zastanowienia się, głębokiej analizy tych wszystkich możliwości, które dzisiaj są rozważane, i naprawdę im więcej spokoju, i ciszy w tej kwestii, tym lepiej – podkreślił. – W momencie, w którym pan prezydent podejmie decyzję, oczywiście, taką informację przekażemy – zapewnił.


Spychalski: Prezydentowi zależy, by godnie uczcić 80. rocznicę mordu katyńskiego; rozważane są różne scenariusze


Kolarski o 80. rocznicy Katynia i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej: uroczystości będą godne
Nota złożona w MSZ Rosji

W sobotę szef MSZ Jacek Czaputowicz poinformował, że w piątek polska ambasada w Moskwie złożyła notę w MSZ Rosji z prośbą o wsparcie organizacji polskiej wizyty państwowej 10 kwietnia do Smoleńska i do Katynia.

Szef polskiej dyplomacji brał udział w 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, podobnie jak jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow. Do spotkania ministrów jednak nie doszło. Jak tłumaczył Czaputowicz, strona rosyjska poinformowała, że Ławrow ma wypełniony kalendarz.

Kwestia tego, w jaki sposób władze państwowe uczczą 10 kwietnia, omawiana jest mediach od końca ubiegłego tygodnia. W czwartek szef Kancelarii premiera Michał Dworczyk w RMF FM powiedział, że Morawiecki w tego dnia chce być i w Smoleńsku, i w Katyniu. Sam premier potwierdził to niedługo później we wpisie w mediach społecznościowych.

Tego samego dnia rzecznik prezydenta na briefingu prasowym poinformował, że prezydent wyraził oczekiwanie wobec premiera i rządu, by podjąć działania celem godnego przygotowania uroczystości.


Premier: 10 kwietnia chcę być w Smoleńsku i w Katyniu

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
29-03-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych