zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Środki w ramach KPO na infrastrukturę i kompetencje cyfrowe”

19:48, 06.05.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Środki na inwestycje w cyfryzację, realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy, będą kierowane zarówno na uzupełnianie infrastruktury, jak i podniesienie kompetencji cyfrowych obywateli - powiedział pełnomocnik rządu ds. GovTech Justyna Orłowska.


Podziel się:   Więcej

- Dużo środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy będzie przeznaczonych na infrastrukturę, dalej będziemy ją uzupełniać, chcemy aby zbliżać się do 100 proc., jeżeli chodzi o szybki internet w całym naszym kraju. W związku z tym dużo środków pójdzie na telekomunikację, ale także na kompetencje cyfrowe - powiedziała Orłowska podczas panelu „Cyfrowe Państwo, jak Centrum GovTech może pomóc?” podczas Kongresu 590.

- Same inwestycje jak najbardziej, natomiast bardzo jest ważne abyśmy nadrabiali kompetencjami cyfrowymi, ponieważ coraz więcej niebezpieczeństw z tych nowoczesnych rozwiązań wynika - dodała.

Przypomniała, że 20 proc. środków z KPO musi zostać przeznaczonych na cyfryzację i w związku z tym każdy minister będzie miał do zaplanowania, jak wydać te 20 proc. ze swojej puli środków.

Tłumacząc dlaczego akurat taka część została przeznaczona w ramach KPO na cyfryzację, Orłowska stwierdziła, że „już nie możemy tylko myśleć o zarządzaniu państwem, ale musimy myśleć paradygmatem zarządzania e-państwem”. - Od tego nie ma już odwrotu, to pokazała pandemia, że z dnia na dzień musieliśmy przejść na zarządzanie e-państwem - podkreśliła.


Premier: Już czas, aby od obrony przejść do inwestycyjnej ofensywy
  
Orłowska zapowiedziała też wprowadzenie narzędzia, które pozwoli obywatelom udowodnić, iż zostali zaszczepieni przeciw COVID-19, tak aby mogli bez przeszkód uczestniczyć m.in. w imprezach masowych, czy swobodnie wyjechać na wakacje.

- To będzie rozwiązanie, które oczywiście będzie spełniało wymogi ustalone na poziomie Komisji Europejskiej, natomiast jeżeli chodzi o praktyczność i wygodę, to mogę obiecać, że będzie to w oparciu o znane rozwiązania, z których obywatele korzystają - powiedziała.

Zapytana, czy rozwiązanie zostanie wprowadzone w oparciu o aplikację mobilną mObywatel, czyli cyfrowy portfel na dokumenty i usługi, Orłowska odparła, że na razie nie chce tego przesądzać.

Zapewniła jednocześnie, że będzie to rozwiązanie, które będziemy mogli wykorzystać również za granicą, w pozostałych krajach Unii Europejskiej i tam pokazać, że zostaliśmy zaszczepieni.


Cyberbezpieczeństwo i 15 lat Polski w UE. Rusza Kongres 590