zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier prognozuje, a nie zapowiada

Starania o euro możemy zacząć za 2 lata

15:52, 20.02.2013;   autor: rumi;   źródło: PAP

Według Donalda Tuska kondycja polskich finansów publicznych w latach 2015-2016 powinna pozwolić Polsce na rozpoczęcie drogi do przystąpienia do strefy euro. Zdaniem szefa rządu, nie oznacza to jednak, że nie zaczniemy starań wcześniej.


Podziel się:   Więcej

Powiedzmy rok 2015, może 2016 wydaje się bardzo realistyczną perspektywą, jeśli chodzi o taką kondycję polskich finansów publicznych, która pozwalałaby nam z czystym sumieniem na rozpoczęcie drogi do euro i bezpieczne traktowanie Polski przez różne przepisy paktu fiskalnego – powiedział Tusk. – Nie jest to zapowiedź, że w roku 2015 czy 2016 r. zaczniemy – zastrzegł premier.

Premier dodał, że nie znaczy to także, iż „sytuacja makroekonomiczna w wymiarze europejskim kazałaby nam już wówczas wstępować do strefy euro”. Zaznaczył, że nie tylko spełnienie przez Polskę kryteriów przystąpienia do strefy euro będzie rozstrzygało o tym, czy uznamy, że przyjęcie euro będzie dla naszego kraju bezpieczne.

Szef rządu podkreślił, że kluczowym zadaniem dla polskiego rządu nie jest wskazanie daty przyjęcia wspólnej waluty, tylko takie prowadzenie polskich spraw, „żeby możliwie szybko Polska była w takiej kondycji, że jeśli uznamy to za stosowne, będziemy gotowi do podjęcia tego wyzwania”.

Tusk poinformował ponadto, że ratyfikacja paktu fiskalnego zakończy się, gdy prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę, którą w środę uchwalił Sejm. – Byłem w stałym kontakcie z prezydentem Bronisławem Komorowskim także w tej sprawie i nie mam żadnych wątpliwości, że ratyfikacja paktu fiskalnego od początku cieszyła się jego wsparciem. Inaczej nie forsowalibyśmy - bez tego wsparcia, bez tego przekonania - tego projektu z taką determinacją – powiedział Tusk.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych