zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Staroń: Chyba wszyscy widzimy absurdalność sytuacji, w której każdy sędzia może podważać wszystko

12:06, 17.01.2020;   autor: akune;   źródło: TVP Parlament, PAP, IAR

– Przeczytałam wszystkie opinie i wystąpienia. Chyba wszyscy widzimy absurdalność sytuacji, w której każdy sędzia może podważać wszystko – status innego sędziego, ale także radców, adwokatów, komorników – powiedziała podczas piątkowej debaty w Senacie Lidia Staroń. Jak dodała, byłby to paraliż wymiaru sprawiedliwości, czy wręcz paraliż państwa.


Podziel się:   Więcej

Senat powrócił w piątek do rozpatrywania nowelizacji ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Senator Staroń pytała, czy o to chodziło. – Nieważny jest koszt, a ludzie, ale prawnicy widzą cudowne lekarstwo. Lekarzami mają być sędziowie. Trzeba odrzucić tę ustawę, a potem powinno być tak jak dotychczas – powiedziała.

Lidia Staroń podkreśliła, że Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym jest potrzebna.

– Przez te wszystkie lata nie udało się zmienić wymiaru sprawiedliwości. Po jednej stronie są sędziowie, niezwykle wpływowi, większość to wspaniali ludzie, wykształceni, rzetelni, postępujący zgodnie z zasadami etyki, kierujący się poczuciem misji, ale wśród nich jest wielu, zbyt wielu takich, których trudno nazwać sędziami. Dlatego potrzebna jest tzw. Izba Dyscyplinarna – zaznaczyła Lidia Staroń.

W czasie senackiej debaty o ustawach reformujących system sądownictwa wskazywała na fakty podważania statusów sędziego oraz niesprawiedliwych wyroków, przez które ucierpiało wielu ludzi. Staroń dodała, że sędziowie muszą ponosić odpowiedzialność za swoje decyzje.

Jak zaznaczyła senator, „z jednej strony potrzebna jest odpowiedzialność, a z drugiej są ludzie, często ich krzywda, cierpienie, niesprawiedliwość”. – Oni nie przyjadą do Warszawy na marsz – dodała.

Lidia Staroń przedstawiła też spis spraw obywateli, w których zapadły krzywdzące – według niej – wyroki sądów. Senator podkreśliła, że w wielu przypadkach sędziowie zaniechali swoich obowiązków lub wykazali się lekceważeniem wobec sytuacji obywateli.

Senat rozpatruje nowelizację ustaw sądowych od środy. Pierwszego dnia posiedzenia podczas ośmiogodzinnej debaty wypowiadali się przedstawiciele resortu sprawiedliwości, m.in. szef MS Zbigniew Ziobro. W czwartek w dyskusji senackiej głos zabrali prezes Izby Karnej SN Stanisław Zabłocki, RPO oraz wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Janusz Drachal.


Staroń: Przychodziły do mnie tysiące osób pokrzywdzonych przez sędziów
 
 
 
...
 
Debata nad nowelą ustaw sądowych

Uchwalona 20 grudnia przez Sejm nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN.

W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.Ziobro w Senacie: Nowa ustawa ma zapobiec anarchizacji sądownictwa

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
22-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych