zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Staroń w Senacie: RPO zawsze powinien stać po stronie obywateli

12:09, 18.06.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Chciałabym, aby urząd Rzecznika Praw Obywatelskich był faktycznie dla obywateli, by nie był zawłaszczony przez żadną partię, po prostu, żeby był dla ludzi – powiedziała w piątek w Senacie powołana przez Sejm na RPO senator Lidia Staroń. Liczę na poparcie mojej kandydatury – dodała.


Podziel się:   Więcej

W piątek w Senacie trwa punkt dotyczący wyrażenia zgody na powołanie senator Staroń na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydaturę Staroń zgłosił klub PiS, we wtorek została ona powołana na RPO w Sejmie, aby mogła objąć urząd potrzebna jest zgoda Senatu.

Staroń przemawiając w Senacie podkreśliła, że jeżeli zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich, będzie korzystała ze wszystkich narzędzi, jakie daje ustawa o RPO.

Będę dla ochrony praw obywateli zwracać się o wszczęcie postępowań cywilnych, karnych administracyjnych, przystępować do już toczących się postępowań, a także wnosić środki zaskarżenia, skargi kasacyjne, kasacje, skargi nadzwyczajne – powiedziała senator.

Zadeklarowała, że będzie również występować z wnioskami do Trybunału Konstytucyjnego i zgłaszać udział w postępowaniach przed Trybunałem.

– Będę występować z wnioskami do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwał mających na celu wyjaśnienie przepisów prawnych – dodała Staroń.W Senacie głosowanie ws. Rzecznika Praw Obywatelskich
Staroń zapewniła, że jest gotowa współpracować z innymi rzecznikami w podejmowaniu wspólnych inicjatyw.


– Realizując swoje kompetencje także chciałabym współdziałać ze stowarzyszeniami - robiłam to przez te wszystkie lata - ruchami obywatelskimi, innymi zrzeszeniami i fundacjami oraz z zagranicznymi organami i organizacjami na rzecz ochrony, wolności praw człowieka i obywatela – powiedziała Staroń.


Pęk: Jeśli nie uda się wybrać Staroń, to może nie udać się wybór RPO
Staroń wyraziła też otwartość na współpracę z każdym bez względu na jego przekonania.

– Liczę na poparcie mojej kandydatury. Chciałabym, aby ten urząd był faktycznie dla obywateli, aby nie był zawłaszczony przez żadną partię, po prostu, żeby był dla ludzi – oświadczyła senator.Kosiniak-Kamysz: Jeśli Staroń przepadnie w Senacie, będzie kolejny kandydat na RPO
Staroń zapewniła, że gwarantuje „nie tylko niezależność od wpływów, czy to polityków, czy też różnych grup interesów”, ale gwarantuje również, że jeśli zostanie RPO urząd ten będzie „urzędem naprawdę dla obywateli”.Pęk: Konwent Seniorów za tym, by wybór RPO przeprowadzić jak najszybciej


Gowin: Nasi senatorowie mają wolną rękę ws. wyboru RPO

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
24-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych