zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Stopień wodny w Malczycach symbolem przełamania niemożności realizacji dużych projektów”

18:26, 22.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Stopień wodny w Malczycach jest symbolem przełamania „imposylibizmu”, symbolem przełamania niemożności realizacji dużych projektów – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że w ciągu najbliższych lat na dokończenie tej inwestycji na Odrze zostanie przekazanych 180 mln zł.


Podziel się:   Więcej

Premier podczas piątkowej wizyty na Dolnym Śląsku zwiedził budowany stopień wodny w Malczycach na Odrze.

Morawiecki podczas konferencji prasowej powiedział, że „stopień wodny w Malczycach jest symbolem przełamania +imposylibizmu+, symbolem przełamania niemożności realizacji dużych projektów”.

Dodał, że inwestycja jest realizowana m.in. dzięki środkom budżetowym, które – jak mówił – udało się pozyskać dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

– W dobie wychodzenia z pandemii koronawirusa potrzebujemy impulsu fiskalnego, impulsu inwestycyjnego. Moje zobowiązanie jest takie, że w najbliższych 2-3 latach przeznaczymy środki potrzebne na dokończenie stopnia w Malczycach – to około 180 mln zł – powiedział premier. Dodał, że w tym roku z budżetu państwa zostanie przeznaczonych na ten cel 20 mln zł.Morawiecki: Samorządy mogą wnioskować o finansowanie inwestycji
Premier podkreślił, że rozwój cywilizacyjny wymaga nowoczesnych, zgodnych z ekologią projektów. Wskazał, że dzięki inwestycji w Malczycach będzie można lepiej chronić przyrodę, przeciwdziałać skutkom suszy, czy powodziom.


Morawiecki mówił też, że stopień wodny w Malczycach to największa tego typu hydrotechniczna inwestycja w Polsce w ostatnich latach.

– Wcześniej takich inwestycji nie było, ale my teraz ruszamy z wieloma takim inwestycjami, bo one są cywilizacyjnie ważne dla Polski. To nie jest tylko stopień wodny, stopień na Odrze, ale to jest również pewien szczebel cywilizacyjny, kolejny stopień na drodze do szybszego rozwoju gospodarczego – mówił.


Premier: Polska przechodzi przez kryzys obronną ręką


Premier Morawiecki: Mamy szansę na podbicie nowych rynków
Szef rządu podkreślał przy tym, że budowa stopnia wodnego w Malczycach to wynik rozwoju drogi wodnej na Odrze, o który – jak mówił – „uporczywie domagał się minister Marek Gróbarczyk oraz prezydent Andrzej Duda".

– W 2017 r., poprzez finansowanie z budżetu, prace przy budowie stopnia w Malczycach ruszyły z kopyta i dziś widzimy tego efekty – to nie tylko stopień wodny, ale cały kompleks – jaz klapowy, elektrownia wodna, liczne obiekty – wyliczał Morawiecki.

Budowa stopnia w Malczycach rozpoczęła się w 2013 r. Jej koszty wzrosły z planowanych na początku 350 mln zł do ponad 1,1 mld zł. Rząd Prawa i Sprawiedliwości znalazł dodatkowe pieniądze i zdecydował, by jak najszybciej dokończyć tę budowę.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
05-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych