zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP przedłużone do końca maja

18:58, 13.05.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie w kraju stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP – podało w piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stopień BRAVO dotyczy zagrożenia terroryzmem, a CHARLIE-CRP – cyberterroryzmem.


Podziel się:   Więcej

Zgodnie z nowymi zarządzeniami szefa rządu stopnie alarmowe będą obowiązywać do 31 maja, do godz. 23.59.

MSWiA przypomniało, że stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Stopień ma charakter prewencyjny. Wprowadzono go w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i wzmożonym ruchem na polsko-ukraińskiej granicy.

Od marca obowiązywał na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego, a w kwietniu objęto nim terytorium całego kraju.


Do 15 kwietnia premier przedłużył obowiązywania stopni alarmowych CRP


Obowiązywanie stopni alarmowych CRP przedłużone
Stopień alarmowy CHARLIE-CRP został natomiast wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Tak wysoki stopień – trzeci z czterech – obowiązuje w kraju po raz pierwszy. Premier wprowadził go 21 lutego. Wcześniej, od połowy lutego, obowiązywał pierwszy stopień ALFA-CRP.

„Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności” – podkreśliło MSWiA.

Premier wprowadza je na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.


Premier podwyższył stopień alarmowy z ALFA-CRP do CHARLIE-CRP
W przypadku stopnia BRAVO do zadań służb należy m.in. wzmożona kontrola dużych skupisk ludzi, obiektów użyteczności publicznej i innych obiektów mogących stać się celem ataków terrorystycznych.

Umundurowani funkcjonariusze i żołnierze zabezpieczający miejsca, które mogą stać się celem, mają z kolei obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych. Wśród zadań jest też wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.


Drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego
W stopniu alarmowym CHARLIE-CRP zadania obejmują zwłaszcza całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji.

Należy też przygotować się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

„Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń” – wyjaśniło MSWiA.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia, jak zaznaczył resort, uzależnione jest nie tylko od działania służb, lecz także od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej oraz czujności obywateli.

„Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112” – zaapelowało MSWiA.


RCB: Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych