zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Strajk kontrolerów lotu w Brukseli opóźnił wylot premiera

12:08, 16.05.2019;   autor: msies;   źródło: IAR, PAP

Strajk kontrolerów lotów w Belgii opóźnił wylot premiera do Brukseli. Początkowo planowano, że Mateusz Morawiecki wyleci z Warszawy o 8.00, ale okazało się to niemożliwe bowiem, bowiem kontrolerzy lotów o 9.30 rozpoczęli niezapowiadaną akcję protestacyjną, która ma potrwać do 13.00. Ostatecznie premier wyleciał z Warszawy w południe.


Podziel się:   Więcej

Prawdopodobnie o godz. 11.30 w czwartek wystartuje z Warszawy samolot do Brukseli z premierem Mateuszem Morawieckim na pokładzie – informowała wcześniej rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Rozważane są możliwości lądowania samolotu premiera Mateusza Morawieckiego w sąsiednich krajach. Polskie Radio ustaliło nieoficjalnie, że premier ma lądować w holenderskim Eindhoven i stamtąd dojechać samochodem do Brukseli.

Pierwszym punktem wizyty Morawieckiego w Brukseli miał być udział w dyskusji zatytułowanej „Przyszłość opodatkowania w UE” w ośrodku analitycznym Bruegel. Jednak konferencja została już odwołana.

„Z przykrością informujemy, że musimy anulować wydarzenie „Przyszłość opodatkowania w UE” zaplanowane na dziś o 10.30. Ze względu na niezapowiedziany strajk kontrolerów ruchu lotniczego w Belgii premier Morawiecki nie jest w stanie wylądować w Brukseli na czas imprezy. Szczerze przepraszamy za wszelkie niedogodności spowodowane odwołaniem w ostatniej chwili" - poinformował ośrodek analityczny Bruegel w komunikacie.

Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli ma wziąć udział w otwarciu polskiego centrum lobbingowego, które ma sprawić, że głos polskiego biznesu będzie lepiej słyszany. Polski lobbing na tle innych wypada słabo. W sposób zorganizowany działa w Brukseli zaledwie kilka, może kilkanaście firm. Centrum lobbingowe ma być wsparciem zarówno dla firm państwowych, jak i prywatnych.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że Centrum Business & Science Poland to pierwsza tak mocno zinstytucjonalizowana obecność polskiego biznesu w Brukseli. Podkreśliła, że w momencie, gdy nowe regulacje są ogłaszane, często jest to o co najmniej kilka miesięcy za późno na to, żeby reagować i żeby mieć możliwość ostatecznego wpływu na kształt zapisów.

– Przypominam, że ponad 70 procent legislacji, która dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej powstaje dzisiaj w Brukseli – mówiła minister. Podkreśliła, że Business Poland House to miejsce, w którym będą prawnicy, eksperci, reprezentujący firmy, ale także zatrudnieni przez stowarzyszenie, aby być w stałym dialogu z Komisją Europejską, patrzeć urzędnikom na ręce, którzy przygotowują legislacje, komunikować się z biznesem krajowym i starać się wpłynąć na kształt regulacji w taki sposób, aby one były korzystne dla naszego rynku.

Po przylocie do Brukseli premier Morawiecki miał wziąć udział w dyskusji na temat przyszłości opodatkowania w Unii Europejskiej, która miała się odbyć w ośrodku analitycznym Bruegel.

Kilka dni temu szef rządu zapowiadał że skupi się na walce z VAT-owskimi lukami. – Muszę powiedzieć, że my te patologie staramy się zwalczać od pierwszych dni naszego rządu i zwalczamy je z dużym sukcesem. W instytucie Bruegel będę miał możliwość prezentowania tych metodologii, jak my to robimy w Polsce, że udało nam się lukę VAT tak bardzo ograniczyć – powiedział premier.

Zaznaczył, że najpierw trzeba zdiagnozować problem, a potem dostosować odpowiednie instrumenty do walki z niedoskonałościami. – Tutaj mówimy o 50 miliardach euro, Komisja Europejska mówi nawet o całej luce w wysokości 150 mld euro rocznie – dodał szef rządu.

Premier ma wziąć także udział w konferencji z okazji 15–lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Rząd planuje powołać centrum lobbingowe w Brukseli

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych