zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Straż Marszałkowska odblokowała wejście na sejmową mównicę

13:25, 27.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Sejm kontynuuje posiedzenie po porannym zamieszaniu i proteście posłów opozycji, i zarządzonej w związku z tym przerwie. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) w związku uspokojeniem sytuacji poprosił Straż Marszałkowską o odblokowanie mównicy.


Podziel się:   Więcej

Sejm przerwał obrady przed południem po zamieszaniu na sali sejmowej. Posłowie Lewicy i KO domagali się zmian w porządku obrad i zaczęli demonstrować na sali przeciwko zeszłotygodniowemu wyrokowi TK; zebrali się wokół mównicy i obok ław poselskich klubu PiS. Wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS) wykluczył z obrad posłów KO Klaudię Jachirę i Sławomira Nitrasa.

Po wznowieniu obrad o godz. 11.30, po przerwie zarządzonej przez wicemarszałka Terleckiego, mównicę cały czas otaczali funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej.

Jako pierwszy głos zabrał m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL-Kukiz'15), który zaapelował o niepublikowanie wyroku TK, który orzekł że przepis dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny, i rozpisanie referendum w tej sprawie.

Zgłosił również wniosek o formalny o przerwę dla - jak mówił - wicemarszałka Terleckiego, by „nie eskalował konfliktu, tylko rozwiązywał problemy”.


Przepychanki na sali sejmowej. Interweniowała Straż Marszałkowska
Kosiniak-Kamysz wskazywał, że na uli

– Polityka jest od tego, żeby rozwiązywać problemy, a Straż Marszałkowska jest od tego, żeby pilnować Sejmu, a nie posłów – powiedział polityk.

– Jest jedno rozwiązanie – nie publikować wyroku (TK), rozpisać referendum, wpisać wynik do konstytucji – apelował. – Jest stan wyższej konieczności i trzeba ratować Polskę! – oświadczył.

Także szef klubu KO Cezary Tomczyk protestował przeciwko wykorzystaniu Straży Marszałkowskiej „jak agencji ochroniarskiej Jarosława Kaczyńskiego”.

– Panie marszałku Terlecki, pan jest marszałkiem Sejmu, a nie marszałkiem PiS. To jest zasadnicza różnica. Musimy doprowadzić do tego, żeby ten haniebny wyrok TK nigdy nie był wyrokiem, bo nie jest. Nie uznajemy tego Trybunału i nie uznajemy tego wyroku. Cała odpowiedzialność za to co się dzieje spada na pana panie prezesie Kaczyński. Doprowadziliście do tego, że Trybunał Konstytucyjny nie istnieje i to jest pana odpowiedzialność – mówił Tomczyk.


W Sejmie m.in. informacja minister rodziny po wyroku TK i wniosek o odwołanie Ziobry
Poseł Dobromir Sośnierz (Konfederacja) mówił z kolei: „Przed chwilą słyszeliśmy tu posłów PO i Lewicy krzyczących +to jest wojna+. Ludzie, opanujcie się, podgrzewacie emocje, zaraz poleje się krew na ulicach, ludzie się będą powoływali na to, że słyszeli w Sejmie, że jest wojna, bo na wojnie się zabija”.

W związku z wydarzeniami z ostatnich dni – poseł Konfederacji – zgłosił też wniosek formalny o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów oraz o uzupełnienie porządku obrad o dyskusję nad wnioskiem o odwołanie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. – W związku z tym, że rząd nie panuje nad sytuacją na ulicac – powiedział Sośnierz. Oba wnioski zostały odrzucone.

Inny poseł KO Piotr Borys również wnosił o przerwę w obradach, zebranie Prezydium Sejmu oraz komisji regulaminowej. 0Łamie pan procedury, dlatego że bezprawnie wykluczył pan dwójkę posłów, a jeszcze dodatkowo jedną osobę śp. panią (Izabelę) Jarugę-Nowacką. Proszę przeprosić za te słowa, albo sprostować swoje zdanie – mówił Borys, odnosząc się do wcześniejszego wykluczenia przez Terleckiego z obrad posłów Jachiry oraz Nitrasa. Wcześniej wicemarszałek Terlecki wygłosił ostrzeżenia pod adresem kilkorga posłów, m.in. pod adresem "posłanki Jarugi-Nowackiej", czyli matki Barbary Nowackiej (KO), która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Poźniej Terlecki za pomyłkę przeprosił.

Zwracając się do Terleckiego Borys mówił: „Mamy 16 tys. zakażeń, wysłaliście wojnę Polakom i Polkom. Polacy są na ulicach, nie mogą zaakceptować waszego pseudo-Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego proszę przestrzegać procedur, ogłosić przerwę i zwołać komisję regulaminową Sejmu, jeżeli chce pan przestrzegać prawa, panie marszałku".


Sejm odrzucił wniosek o przerwę w obradach
W odpowiedzi Terlecki odparł, że był już głosowany wniosek o przerwę, który został odrzucony. – Natomiast komisja regulaminowa zostanie zwołana – dodał wicemarszałek Sejmu.

Po około 40 minutach obrad Terlecki zwrócił się do funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej otaczających mównicę. – Rozumiejąc, że sytuacja w Sejmie się nieco uspokoiła, podziękuję panom ze Straży Marszałkowskiej (...) i odblokujemy wejście na mównicę – powiedział. Po jego słowach członkowie Straży Marszałkowskiej opuścili okolice mównicy. Terlecki wyraził nadzieję, że "awantury się nie powtórzą".

Następnie wystąpił szef klubu KO Cezary Tomczyk, który powtórzył, że to, że w ogóle Straż Marszałkowska była na sali, "jest absolutnym skandalem". Według niego, została ona potraktowana jak „prywatna agencja ochroniarska”. – To nie jest wasza prywatna impreza partyjna – dodał.


Premier o wyroku TK: Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu
– Jeżeli wy mówicie o kwestii związanej z niepełnosprawnością, my pamiętamy protest osób niepełnosprawnych, który trwał 40 dni i 40 nocy, i pamiętam to, co wtedy zrobiliście, a zrobiliście dokładnie nic. Dziś tych ludzi nie wpuściliście do Sejmu, chcieli z galerii oglądać nasze dzisiejsze obrady. Odbili się od Straży Marszałkowskiej i od bo biura przepuste – stwierdził też Tomczyk.

Zażądał również przywrócenia wykluczonych posłów. – Pan niezgodnie z regulaminem Sejmu ich wykluczył, nie było prezydium, nie było komisji regulaminowej, żądam, by jak najszybciej posłowie zostali przywróceni, tak by mogli uczestniczyć w obradach Sejmu i komisji – powiedział Tomczyk.

Złożył również wniosek o przerwę w obradach. W odpowiedzi wicemarszałek Sejmu oświadczył, że otwiera dyskusję, posłowie opozycji zaczęli się wówczas domagać głosowania ws. przerwy. – Już głosowaliśmy wniosek o przerwę, nie będziemy głosować go wielokrotnie – powiedział Terlecki. Zapowiedział też zwołanie sejmowej komisji regulaminowej i poinformował, że po niej odbędzie się prezydium Sejmu.


Dera: Decyzja TK to informacja, by stworzyć nowe przepisy

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
29-11-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych