zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Suski: Zapisy noweli ustawy o radiofonii i telewizji obowiązują w większości krajów UE

21:46, 21.01.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Zapisy proponowane w projekcie obowiązują w większości krajów UE. Nie widzę powodów, żeby zagraniczni twórcy akurat w Polsce mieli specjalne przywileje - napisał na Twitterze Marek Suski (PiS) odpowiadając na krytyczne komentarze wobec przedstawionego przez niego projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.


Podziel się:   Więcej

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji został złożony do Marszałka Sejmu. Proponowana nowelizacja przewiduje m.in. zwiększenie emisji polskiej muzyki w programach stacji radiowych.

„W przestrzeni internetowej pojawiły się nieprawdziwe informacje na temat zgłoszonego projektu ustawy zmieniającej ustawę o RTV. Propozycja zawarta w projekcie to podwyższenie z 33 proc. do 50 proc. Dziś faktyczny przeciętny udział polskiej muzyki to nieco ponad 40 proc., a w czasie 5–24 obowiązuje kwota 60 proc., a faktycznie jest około 70 proc., więc nie ma mowy o drastycznym podniesieniu czasu na Polskie utwory” – napisał Suski na Twitterze w piątek.

„Zapisy proponowane w projekcie obowiązują w większości krajów UE. Nie widzę powodów żeby zagraniczni twórcy akurat w Polsce mieli specjalne przywileje. Tekst ustawy dostępny na stronach Sejmu. Proponuję sprawdzić, jeśli ktoś nie wierzy” – dodał Suski.

Założenia projektu nowelizacji


Projekt nowelizacji zakłada, że nadawcy programów radiowych, z wyłączeniem programów tworzonych w całości w języku mniejszości narodowych, etnicznych lub w języku regionalnym, będą przeznaczać nie jak dotychczas 33 proc., a co najmniej 50 proc. miesięcznego czasu nadawania w programie utworów słowno–muzycznych, na te wykonywane w języku polskim, a co najmniej 80 proc. (do tej pory było to 60 proc.) w godzinach od 5 rano do 24.

W nowelizacji przewidziano także „bonus” za nadawanie w godz. 5–24 utworów debiutantów. Ich czas antenowy będzie liczony jako 300 proc. czasu nadawania utworu. Dotychczas było to 200 proc.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje także wydłużenie z 18 do 36 miesięcy czasu, w którym dany utwór uważany jest za debiut.

W uzasadnieniu do ustawy napisano, że „projektowana zmiana stanowi mechanizm wsparcia i promocji dla krajowych wykonawców utworów słowno–muzycznych”.

Przedmiotowy mechanizm jest niezbędny z uwagi na straty jakie spowodowała w branży muzycznej epidemia wirusa SARS–CoV–2. Konieczność wprowadzenia dystansu społecznego oraz imprez masowych, a także innych spotkań w większych grupach uczestników spowodowała drastyczne ograniczenie możliwości dotarcia do szerokiej publiczności” – wskazali autorzy projektu.

Ocenili, że „artyści posługujący się językiem polskim są dotknięci skutkami takiego stanu rzeczy w stopniu o wiele większym niż artyści, którzy tworzą w językach znacznie powszechniejszych na świecie, takich jak angielski, czy hiszpański”. „Najbardziej popularne cyfrowe platformy muzyczne znacznie lepiej promują artystów tworzących w takich językach niż w języku polskim” – podkreślono.

Lichocka krytycznie o projekcie


O projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji krytycznie wypowiadała się w piątek m.in. posłanka Joanna Lichocka (PiS). – Nie poopieram projektu Marka Suskiego nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. (...) Takie sztuczne wzmocnienie zapisów obejmujące rynek radiofonii nie jest najlepszym rozwiązaniem do promocji polskiej muzyki. Takie drastyczne proporcje mogą być przeciwskuteczne – ocenia Lichocka. Dodała, że projekt Suskiego, to „temat do dyskusji”.Senackie komisje za odrzuceniem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w całości

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych