zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Suskiewicz-Jach: w MF nie zajmowałam się obszarem VAT

11:15, 27.02.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Nie pracowałam nad legislacją w obszarze VAT – zeznała w środę przed komisją śledczą ds. VAT Agata Suskiewicz-Jach, urzędniczka ministerstwa finansów z departamentu rachunkowości i rewizji finansowej.


Podziel się:   Więcej

Przed rozpoczęciem przesłuchania Agaty Suskiewicz-Jach członek komisji Zbigniew Konwiński (PO) oświadczył, że „powinniśmy chyba wyjaśnić sytuację zamieszczenia na stronie Sejmu wybrakowanego stenogramu przesłuchania Andrzeja Parafianowicza”. Chodzi o zamieszczenie stenogramu przesłuchania b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza z wyciętym fragmentem jego zeznań dotyczącym b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Kancelaria Sejmu tłumaczyła to „błędem technicznym”. Konwiński zwrócił uwagę, że szef komisji Marcin Horała (PiS) nazwał brakujący fragment „nieistotnym”. – Nie kwestionuję tłumaczenia o błędzie, ale nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że był to nieistotny fragment – stwierdził poseł.

Horała podkreślał, że do zdarzenia nie powinno dojść, choć w jego ocenie zniknął „drobny fragment, dwa-trzy zdania”, w których świadek „nie zeznał nic ważnego”. Jak dodał, każdy świadek dostaje do podpisu protokół, do którego może wnosić uwagi, a stenogram na stronach sejmowych jest „technicznym materiałem pomocniczym”.
 
 
 
...
 
„W MF nie zajmowałam się obszarem VAT”

Jak wyjaśniła Agata Suskiewicz-Jach, reprezentując pełnomocnika rządu ds. informacji i edukacji finansowej brała udział w niektórych posiedzeniach zespołu ds. poprawy efektywności zwalczania przestępstw podatkowych, ale – jak zastrzegła nie była jego członkiem. Podkreśliła, że pełnomocnik rządu, którego reprezentowała, nie zajmował się ani podatkami ani legislacją w MF.

Agata Suskiewicz-Jach zeznała, że była na posiedzeniu tego zespołu, poświęconego odwróconemu VAT, ale był zespół roboczy, „raczej wskazujący jakie dalej podejmować działania, a nie decydujący o konkretnych rozwiązaniach”.

Pytana o posiedzenie zespołu z września 2015 r., na którym omawiano m.in. skok zaległości podatkowych, zwłaszcza w VAT, świadek zeznała – podkreślając, że to jej własna opinia – że wzrost tych zaległości wynikał z problemu ze ściągalnością. – Jak stwierdzano, że nastąpiło wyłudzenie, to nie bardzo było od kogo należność ściągnąć, bo był problem znikających podatników – tłumaczyła. Stąd wynikał wzrost zaległości – dodała Suskiewicz-Jach, zaznaczając, że to jej własna ocena.
„Nie przypominam sobie, żeby miały miejsce sytuacje lobbingu”

Wiceprzewodniczący komisji Błażej Parda (Kukiz'15) pytał świadek, czy przy okazji funkcjonowania sejmowej komisji „Przyjazne Państwo” (tzw. komisji Palikota) przedstawiciele branż spotykali się z nią, Suskiewicz-Jach zaprzeczyła. – Mówi pan o lobbowaniu? Nie przypominam sobie, żeby coś takiego miało miejsce – powiedziała.

Pytana, czy zespół ds. zwalczania oszust podatkowych rozmawiał na temat współpracy międzynarodowej i rozwiązań dotyczących rozwiązań prawnych w innych krajach Unii Europejskiej, odpowiedziała, że wpadły jej w pamięć kwestie związane z odwróconym obciążeniem dotyczących różnych branż. – Tam były podawane przykłady, ale nie tyle rozwiązań, co sytuacji o przemieszczających się grupach przestępczych w związku z tym, że zostały wdrożone określone regulacje w poszczególnych krajach Europy Zachodniej, ci przestępcy przenoszą swoją działalność na inne kraje, które jeszcze pewnymi regulacjami nie są objęte – mówiła. Dodała, że nie przypomina sobie omawiania konkretnych regulacji.

Dopytywana, kto przedstawiał takie informacje, odpowiedziała, że pamięta to z notatki, którą otrzymał zespół lecz nie pamiętała, czy sporządził ją jeden czy więcej departamentów. – Tam były opisane różne kwestie problematyczne, też związane z wynikami różnych kontroli czy też informacjami uzyskanymi od aparatu skarbowego, że rzeczywiście takie zjawiska również w Polsce zaczynają się pojawiać, że mają miejsce – mówiła. Mówiła, że było to w 2014 roku.

Poseł Wojciech Murdzek (PiS) pytał m.in. o szkolenia w Ministerstwie Finansów. Suskiewicz–Jach powiedziała, że przypomina sobie jedno ze szkoleń, w którym uczestniczyła, a które dotyczyło mechanizmu odwróconego VAT.

– Ono było organizowane chyba w połowie 2015 roku i ja uczestniczyłam w tym szkoleniu także po to, żeby trochę więcej zapoznać się z tymi kwestiami, jak ten mechanizm funkcjonuje, natomiast nie przypominam sobie innych szczególnych szkoleń, które by były nakierowane na ten obszar – obszar związany z przestępstwami, naruszaniu przepisów z zakresu systemu podatkowego – mówiła. Zaznaczyła, że mogły te szkolenie dotyczyć konkretnych pracowników.
„Wzrost zaległości podatkowych wynikał z problemu ze ściągalnością”

Pytana, czy zespół rozmawiał na temat współpracy międzynarodowej i rozwiązań dotyczących rozwiązań prawnych w innych krajach Unii Europejskiej, odpowiedziała, że zapadły jej w pamięć kwestie związane z odwróconym obciążeniem dotyczących różnych branż.

– Tam były podawane przykłady, ale nie tyle rozwiązań, co sytuacji o przemieszczających się grupach przestępczych w związku z tym, że zostały wdrożone określone regulacje w poszczególnych krajach Europy Zachodniej, ci przestępcy przenoszą swoją działalność na inne kraje, które jeszcze pewnymi regulacjami nie są objęte – mówiła. Dodała, że nie przypomina sobie omawiania konkretnych regulacji.

Dopytywana, kto przedstawiał takie informacje, odpowiedziała, że pamięta to z notatki, którą otrzymał zespół, lecz nie pamiętała, czy sporządził ją jeden czy więcej departamentów. – Tam były opisane różne kwestie problematyczne, też związane z wynikami różnych kontroli czy też informacjami uzyskanymi od aparatu skarbowego, że rzeczywiście, takie zjawiska również w Polsce mają miejsce – mówiła. Mówiła, że było to w 2014 roku. Pytana o posiedzenie zespołu z września 2015 r., na którym omawiano m.in. skokowy wzrost zaległości podatkowych, zwłaszcza w VAT, świadek zeznała – podkreślając, że to jej własna opinia – że wzrost tych zaległości wynikał z problemu ze ściągalnością. – Jak stwierdzano, że nastąpiło wyłudzenie, to nie bardzo było od kogo należność ściągnąć, bo był problem znikających podatników – tłumaczyła. Stąd wynikał wzrost zaległości – dodała Suskiewicz–Jach, zaznaczając, że to jej własna ocena.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
25-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych