zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Swiatłana Cichanouska dziękuje prezydentowi Dudzie za poruszenie na forum ONZ sprawy kryzysu na Białorusi

19:32, 22.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskich kręgów demokratycznych, podziękowała w środę na Twitterze prezydentowi Andrzejowi Dudzie za poruszenie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ sprawy kryzysu na Białorusi.


Podziel się:   Więcej

„Na Białorusi jest ponad 670 więźniów politycznych i tysiące uwięzionych ze względów politycznych. Kluczowe jest kontynuowanie wspólnej międzynarodowej presji na reżim na Białorusi” - napisała Cichanouska, kandydatka w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, zmuszona przez władze do emigracji i przebywająca na Litwie.

W swym wystąpieniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ polski prezydent wyraził opinię, że brutalne działania białoruskiego reżimu zarówno przeciwko sąsiadom, jak i przeciwko własnemu narodowi były jedną ze spraw, które nie zyskały należytej uwagi świata ze względu na pandemię.

- Od sierpnia 2020 roku setki tysięcy ludzi wychodziły codziennie na pokojowe protesty, domagając się wyłącznie jednego: uszanowania wyniku wyborów. W zamian zetknęły się z pałką policyjną, gazem łzawiącym, a nierzadko z kulami ze strony broniącego się przed własnym narodem reżimu - mówił prezydent i wskazał, że obecnie w więzieniach na Białorusi przebywa ponad 650 osób, w większości młodych kobiet i mężczyzn, patriotów, którzy po prostu chcieli móc uczciwie wybrać swojego przywódcę.

Przypominał, że niedawno kapturowy sąd skazał dwoje z nich - Maryję Kalesnikawą i Maksima Znaka – na 10 i 11 lat więzienia, a razem z nimi w więzieniach i aresztach za działalność demokratyczną przebywają liderzy polskiej mniejszości na Białorusi - Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. - To zaledwie kilka nazwisk spośród setek prześladowanych. Domagamy się uwolnienia wszystkich spośród nich i większej solidarności społeczności międzynarodowej - oświadczył.

Prezydent Duda oskarżył też Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie.


Białoruś próbuje wykorzystać poszkodowanych ludzi do akcji politycznej

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych