zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Święto Policji – uroczyste obchody 100. rocznicy z udziałem prezydenta i premiera

09:24, 24.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą się dziś centralne obchody Święta Policji, które w tym roku przypada w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Święto ustanowione zostało w 1995 roku i przypada w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej.


Podziel się:   Więcej

W uroczystościach uczestniczyć będzie prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także kierownictwo MSWiA – minister Elżbieta Witek i wiceminister Jarosław Zieliński. Wezmą w nich również udział przedstawiciele środowisk naukowych, stowarzyszeń i funkcjonariuszy.

O godzinie 14. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego nastąpi uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i złożenie wieńców.

Podczas centralnych obchodów zaplanowano mianowanie na pierwszy stopień oficerski absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, ślubowanie policjantów Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, jak również wręczenie wyróżnień laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł”.

Uroczystości na placu, po okolicznościowych przemówieniach, zakończy defilada policyjnych pododdziałów i promowanych funkcjonariuszy.

Przed rozpoczęciem obchodów na pl. Piłsudskiego w Zamku Królewskim uroczystości otworzy komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Tam planowane jest wręczenie odznaczeń resortowych, Medali Za Zasługi dla Policji oraz awansów.

Premier: Policjanci są gwarantem bezpiecznego i spokojnego życia