zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Symboliczne uruchomienie przesyłu w gazociągu Baltic Pipe z udziałem prezydenta i premiera

07:30, 27.09.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR, Twitter

W tłoczni gazu Goleniów w Zachodniopomorskiem odbędzie się we wtorek symboliczne uruchomienie gazociągu Baltic Pipe. Przesył surowca ma się rozpocząć w sobotę 1 października.


Podziel się:   Więcej

W wydarzeniu mają wziąć udział prezydent Andrzej Duda, szefowie rządów Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen, minister ds. Ropy Naftowej i Energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen.

To inwestycja strategiczna dla naszego bezpieczeństwa energetycznego ważna nie tylko dla Polski, ale i regionu.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział ostatnio, że ranga otwarcia Baltic Pipe jest ogromna. – Tego typu projekty opóźniają się czasami o lata, a budżety są przekraczane o sto procent. W tym przypadku udało się wszystko zrealizować na czas – powiedział.

Zaznaczył również, że jest to kolejny krok Polski w kierunku dywersyfikacji dostaw.


Premier o Baltic Pipe: To jeden z najtrudniejszych projektów
Gazociąg Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Jego uruchomienie zaplanowano na 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.Premier: Jesienią tego roku otworzymy Baltic Pipe, zgodnie z planem, zgodnie z budżetem
Minister klimatu Anna Moskwa powiedziała, że połączenie to jest symbolem polskiej suwerenności energetycznej. Z kolei prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień podkreślił, że uruchomienie tej inwestycji zamyka pewną długą epokę w polskim gazownictwie, kiedy byliśmy zależni od dostaw surowca ze wschodu.

Gazociągiem będzie można rocznie przesyłać 10 miliardów metrów sześciennych gazu do Polski i 3 miliardy z naszego kraju do Danii.

Energinet poinformował ostatnio, że w związku z postępem prac, duński odcinek Baltic Pipe pełną przepustowość może mieć wcześniej niż zakładano, czyli nie od stycznia 2023 r., ale od końca listopada tego roku.


Sasin o Baltic Pipe: Będziemy mogli mówić o całkowitym uniezależnieniu się od gazu z Rosji

Pięć głównych komponentów


Projekt Baltic Pipe składa się z pięciu głównych komponentów: 1 – gazociągu na dnie Morza Północnego, 2 – rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, 3 – tłoczni gazu w Danii, 4 – gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, 5 – rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

W sumie cały system przesyłowy ma długość około 900 kilometrów.


Wicepremier Sasin: Gazociąg Balic Pipe zostanie oddany w terminie

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych