zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Symboliczny pochówek uczestników powstania styczniowego. Uroczystości z udziałem prezydenta i premiera

10:29, 22.11.2019;   autor: akune;   źródło: KPRP, PAP

Prezydenci Polski i Litwy, Andrzej Duda i Gitanasem Nausedą wezmą w piątek udział w pochówku przywódców powstania styczniowego Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego Kalinowskiego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w 1863 i w 1864 r.


Podziel się:   Więcej

Polskiemu prezydentowi towarzyszyć będzie małżonka Agata Kornhauser-Duda.

W uroczystości wezmą również udział premierzy Polski i Litwy, Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, wicepremierzy Ukrainy i Białorusi, a także minister kultury Łotwy.

W intencji powstańców zostanie odprawiona msza św. w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie, a następnie odbędzie się ceremoniał pogrzebowy na Cmentarzu na Rossie.

W uroczystości wezmą również udział premier Mateusz Morawiecki oraz wicemarszałkowie obu izb polskiego parlamentu. Obecny będzie też premier Litwy Saulius Skvernelis.

Symboliczny wymiar wizyty

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że wizyta ma wyjątkowy, symboliczny wymiar, gdyż w ceremoniach wezmą udział wspólnie przywódcy państw współtworzących niegdyś Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

– W kontekście polityki pamięci, która dla Polaków, Litwinów, Ukraińców, Białorusinów i Łotyszy jest niezwykle istotna, przesłanie tej uroczystości ma fundamentalne znaczenie. Jest przypomnieniem zakorzenionego w naszej historii, trwającego od stuleci braterstwa – podkreślił Szczerski.

Jak dodał, „ideały, w imię których walczyli i złożyli ofiarę z życia, zwyciężyły i dlatego powinny być dla inspiracją w budowaniu współpracy i przeszłości narodów żyjących w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”.


„Uroczystości pogrzebowe uczestników powstania styczniowego ważne dla wzmacniania więzi polsko-litewskich”


Prezydent: Relacje polsko-litewskie dawno nie były tak dobre
W latach 1863–1864 na placu Łukiskim w Wilnie wojsko carskie dokonało egzekucji 21 przywódców i uczestników powstania styczniowego. Wszystkich pogrzebano w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, bez trumien i ze związanymi rękoma. W 2017 r. w czasie badań archeologicznych na Górze Giedymina przypadkowo odkryto pochówki czterech osób. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość pogrzebanych bohaterów powstania styczniowego.Prezydent Duda o prezydencie elekcie Nausedzie: Łączą nas wspólne poglądy