zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Sytuacja na granicy Ukrainy i Rosji. Sałek: Istnieje konieczność działania międzynarodowego

11:52, 22.04.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Napięcie między Ukrainą a Rosją jest bardzo wysokie, istnieje konieczność działania międzynarodowego - podkreślił w czwartek prezydencki doradca Paweł Sałek.


Podziel się:   Więcej

Sałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia zaznaczył że sytuacja na granicy Ukrainy z Rosją jest trudna i napięta. Jak podkreślił, istniej konieczność działania międzynarodowego.

- Myślę tu o Pakcie Północnoatlantyckim, gdzie Polska tę sprawę cały czas podnosi, także na forum Unii Europejskiej. Polska, w ramach swoich możliwości, kompetencji podejmuje różnego rodzaju działania na forum międzynarodowym, aby na kierunku wschodnim tę sytuację uspokoić - powiedział.

Sałek odnosząc się do działań USA wobec sytuacji na Ukrainie ocenił, że nowa amerykańska administracja ma mocne argumenty i wysyła jasne komunikaty w stronę Rosji, aby nie dochodziło do kolejnych napięć zbrojnych.

W sprawie sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej prezydent Andrzej Duda zwołał w środę specjalną odprawę z udziałem kierownictwa MON, najwyższego dowództwa armii i służb.
Szef BBN Paweł Soloch podkreślał po spotkaniu, że mamy do czynienia z nieznaną od lat koncentracją sił rosyjskich, a sytuacja na Ukrainie jest poważna. - Nie zgadzamy się na nową agresję wobec tego kraju - mówił.

Dodał, że wobec wzrostu napięcia i koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą potrzebne jest współdziałanie w ramach NATO i UE, a odprawa zwołana przez prezydenta wpisuje się w przygotowania stanowiska Polski na forum tych organizacji.

Na wschodzie Ukrainy, w Donbasie, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest obecnie eskalacja konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą, oficjalnie uzasadniając to ćwiczeniami wojskowymi. Ukraińskie władze stale monitorują sytuację i alarmują NATO i organizacje międzynarodowe o działaniach Rosji.

Jeśli zajdzie potrzeba „prezydent rozważy zwołanie RBN” ws. sytuacji na Ukrainie

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych