zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczepienia i bezpieczeństwo. Wideoszczyt UE z udziałem premiera

14:28, 25.02.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział wideoszczycie UE, który rozpocznie się w czwartek po południu. Ma on być poświęcony m.in. procesowi szczepień przeciw COVID–19. We wtorek szef polskiego rządu wraz z kilkoma premierami wystosował apel do szefa RE Charlesa Michela o zwiększenie dostaw szczepionki.


Podziel się:   Więcej

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w liście do przywódców, że priorytetowym tematem wideoszczytu, który rozpocznie się w czwartek, będzie przyspieszenie szczepień i zwiększenie produkcji szczepionek przeciwko COVID–19.

Odnosząc się do restrykcji nakładanych przez państwa członkowskie z powodu koronawirusa, stwierdził, że nadal mogą być potrzebne ograniczenia dotyczące nieistotnych podróży. Zastrzegł jednak, że przepływ towarów i usług na jednolitym rynku pozostaje kluczowy.

Z kolei we wtorek premier Morawiecki wraz z szefami rządów: Hiszpanii – Pedro Sanchezem, Danii – Mette Frederiksenem, Belgii – Alexandrem De Croo i prezydentem Litwy – Gitanasem Nausedą wystosowali list, w którym zaapelowali o zwiększenie dostaw szczepionek i przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE.

Obecne szczepionki „wystarczające do zahamowania epidemii koronawirusa”
„Nadzwyczajny szczyt UE w tym tygodniu odbywa się we właściwym czasie. Terminowy dostęp Europy do wystarczającej liczby szczepionek pozostaje nierozwiązanym wyzwaniem. Pomimo bezprecedensowo szybkiego rozwoju nowych szczepionek o wysokiej jakości, trudności produkcyjne nie ustają i prowadzą do poważnych opóźnień. W połączeniu z pojawieniem się nowych mutacji COVID może to zagrozić naszej drodze do pełnej odbudowy i normalnego życia” – czytamy w liście.
>
„Nasze dzisiejsze kluczowe przesłanie jest takie, że musimy pilnie zintegrować nasz łańcuch wartości i pokierować nim strategicznie, aby zwiększyć zdolności produkcyjne szczepionek w Europie. Musimy zapewnić odpowiednie wsparcie producentom z Europy na wypadek nieoczekiwanych problemów podczas procesu produkcji. Istniejące zakłady produkcyjne będą wymagały dostosowania” – zaznaczyli autorzy listu.

Premierzy i prezydent Litwy podkreślili, że państwa UE powinny „współpracować ze wszystkimi potencjalnymi producentami szczepionek w Europie”.

Według źródła PAP podczas wideoszczytu unijni liderzy będą rozmawiać nie tylko o tempie szczepień w UE, ale także o restrykcjach wprowadzanych przez państwa członkowskie, nowych mutacjach koronawirusa oraz tzw. paszportach szczepień.

Z kolei szef Rady Europejskiej poinformował, że wśród tematów rozmów znajdą się także mechanizmy zabezpieczeń przed zagrożeniami zdrowotnymi w przyszłości oraz kwestie bezpieczeństwa i obrony. Do rozmów unijnych liderów zostanie doproszony także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Z szefem NATO szefowie państw i rządów krajów UE mają rozmawiać m.in. o cyberatakach i zagrożeniach hybrydowych oraz stosunkach z południowym sąsiedztwem.

Wideoszczyt UE rozpocznie się w czwartek o godz. 18.00 i potrwa do piątku.

Dla kogo, które szczepionki? Rada Medyczna przedstawiła swoje rekomendacje

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych