zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczepionka przeciw COVID-19 ma być produkowana w Polsce

11:43, 03.03.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Dzięki wsparciu finansowemu z Polskiego Funduszu Rozwoju polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw Covid-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax; już w tym kwartale ruszy niezbędna produkcja testowa - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu we wpisie na Facebooku podkreślił, że dziś wszystkie państwa walczą nie tylko z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale także z brakami szczepionek. Jak wskazał, zapotrzebowanie jest ogromne, a podaż ograniczona. – Jest tylko kilka firm na świecie, które dysponują technologią oraz zapleczem produkcyjnym, by wytwarzać szczepionki - dodał.

„Polski rząd dokładnie zaplanował logistykę Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, a o jego skuteczności świadczy ponad 3 000 000 dawek, które już zostały podane Polakom. Jesteśmy jednym z najszybciej szczepiących krajów w Europie, a jedynym czynnikiem, który nas ogranicza, jest wciąż niewystarczająca liczba szczepionek od ich producentów” - napisał Morawiecki.

Dlatego - jak zaznaczył - rząd podjął starania, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur, „które okazały się mniej skuteczne, niż nasze polskie rozwiązania”.


„Dzięki wsparciu finansowemu z Polskiego Funduszu Rozwoju polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax. Już w tym kwartale ruszy niezbędna produkcja testowa, która rozpocznie proces transferu technologii do Polski” - napisał premier.

W jego ocenie, to ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli. „Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu i miejmy nadzieję, że ogłoszona dzisiaj umowa przyczyni się również powrotu naszego życia społecznego i gospodarczego do normalnego funkcjonowania” - podkreślił Morawiecki.

We wpisie umieszczono również planszę z informacją o 40 mln zł finansowania z PFR na inwestycję w produkcję szczepionek przeciwko COVID-19 w Polsce.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych