zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: Białoruś, Ukraina, Trójmorze i Nord Stream2 tematami rozmowy z doradcą Blinkena

21:32, 08.04.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream2, Trójmorze były tematami rozmowy telefonicznej prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego z Derekiem Cholletem, głównym doradcą sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.


Podziel się:   Więcej

„Właśnie zakończyłem konkretną i owocną rozmowę z głównym doradcą Sekretarza Stanu USA Derekiem Cholletem. Tematy: bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream 2 oraz Trójmorze . We wszystkich tych tematach działamy razem, Polska i Stany Zjednoczone” - napisał w czwartek na Twitterze prezydencki minister.

W rozmowie z PAP Szczerski zaznaczył, że w trakcie godzinnej rozmowy z głównym doradcą szefa amerykańskiej dyplomacji zwracał uwagę na sytuację na Białorusi, w tym na prześladowania polskiej mniejszości. - Ze strony amerykańskiej jest tu pełne przekonanie, że są to działania niedopuszczalne i społeczność międzynarodowa powinna upominać się zarówno o prawa demokratyczne na Białorusi, jak i o prawa polskiej mniejszości - powiedział Szczerski. Jak dodał, Chollet zapewnił, że Stany Zjednoczone będą upominały się o te prawa.

„Mówiliśmy też o sytuacji wokół Ukrainy i na samej Ukrainie w związku z narastającym tam napięciem wynikającym z ruchu wojsk rosyjskich. Także tutaj jest wspólne stanowisko Polski i USA oraz przekonanie, że zapewnienie bezpieczeństwa i pokoju jest możliwe wyłącznie w oparciu o pełne przestrzeganie prawa międzynarodowego, powrót Ukrainy do jej pełnej terytorialnej integralności, a także przekonanie, że jakiekolwiek działania powodujące wzrost napięcia w regionie są przez nas nieakceptowane ” - oświadczył prezydencki minister.Debata o sytuacji na Białorusi i w Rosji na forum Parlamentu Europejskiego
  
Podkreślił też pełną zbieżność stanowisk USA i Polski w kwestii Nord Stream 2. „ Warszawa i Waszyngton na równi oceniają ten projekt jako szkodliwy dla bezpieczeństwa europejskiego , także dla niezależności energetycznej całej Unii Europejskiej, europejskiego rynku gazowego” - podkreślił Szczerski.

Jak mówił, z Cholletem podzielili przekonanie, że Nord Stream2 to przedsięwzięcie szkodliwe także ze względu na jego polityczny aspekt oraz że jest to „projekt, którego dokończenie będzie miało szkodliwy charakter dla polityki europejskiej i relacji euroatlantyckich”.

„To są trzy sprawy, które nas wspólnie niepokoją. Mówiliśmy też o kwestiach, które oceniamy pozytywnie. Dużo czasu w trakcie rozmowy poświęciliśmy kwestii Trójmorza. Na tle niepokojących zjawisk, które mają miejsce w regionie, mamy dwa bardzo silne filary polsko-amerykańskiej współpracy: NATO oraz Trójmorze” - oświadczył prezydencki minister.


Weber: Sankcje UE wobec Białorusi powinny objąć Łukaszenkę
  
Zaznaczył, że Inicjatywa Trójmorza to „przykład, jak można budować pozytywną treść relacji transatlantyckich i partnerstwa amerykańsko-europejskiego”. „Trójmorze w planie pogłębionych relacji USA i Europy powinno i może - w przekonaniu administracji amerykańskiej, a także w przekonaniu Polski - odgrywać coraz większą rolę” - powiedział Szczerski. Dodał, że Trójmorze to „bardzo ważny instrument w nowym planie pogłębionych relacji amerykańsko-europejskich”.

Tematem rozmowy był także udział prezydenta Andrzeja Dudy w nadchodzącym szczycie klimatycznym zwołanym przez prezydenta Joe Bidena, który - zaznaczył Szczerski - jest postrzegany przez administrację w Białym Domu jako bardzo ważny i przyszłościowy projekt współpracy klimatycznej”. „Polska jest częścią tej nowej pozytywnej perspektywy, jeśli chodzi o globalną politykę klimatyczną” - zaznaczył Szczerski.

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w kwietniu w wirtualnym szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu.

Szczyt klimatyczny, którego gospodarzem będzie nowy prezydent USA, odbędzie się w Dniu Ziemi i w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. USA przystąpiły do niego ponownie - po opuszczeniu go na mocy decyzji byłego prezydenta Donalda Trumpa - kilka godzin po zaprzysiężeniu Bidena.


Senat symbolicznie włączy się w akcję Światło dla Białorusi
  

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych