zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: Mam nadzieję, że będziemy mieli kolejną rundę negocjacji ws. budżetu UE

08:53, 20.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Mam nadzieję, że metoda poszukiwania kompromisu się uda i będziemy mieli kolejną rundę negocjacji ws. warunkowości i wdrożenia wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy – powiedział w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

Szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedzieli w czwartek po wieczornym szczycie UE dalsze rozmowy na temat wypracowania kompromisu w sprawie warunkowości i jak najszybszego wdrożenia wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy.

– Będziemy ciężko pracować, aby osiągnąć porozumienie – mówiła szefowa KE.

Szczerski ocenił w piątek w TVP Info, że negocjacje ws. unijnego budżetu są obecnie na bardzo wrażliwym etapie.

Jak mówił, zapowiedzi dalszych rozmów na temat wypracowania kompromisu w sprawie warunkowości i wdrożenia wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy są pierwszym dobrym efektem działań podjętych przez polski rząd.


Kwestia budżetu i mechanizmu praworządności bez rozstrzygnięcia na szczycie
– Jest dobry pierwszy efekt, wszyscy dzisiaj mówią o nocnym otwarciu rozmów, o tym, że trzeba usiąść do stołu i już nikt nie próbuje na siłę tego przeforsować. Mam nadzieję, że ta metoda poszukiwania kompromisu się uda i że będziemy mieli kolejną rundę negocjacji – mówił.

Zaznaczył, że będzie to trzeci etap negocjacji; przypomniał, że pierwszym wetem groziła Holandia.

Szczerski zaznaczył też, że taktyką prezydencji Niemiec w UE powinno być uznanie argumentu weta i szukanie kompromisu w kolejnym etapie negocjacji.


Premier na posiedzeniu RE podtrzymał negatywne stanowisko Polski ws. warunkowości
– Nikt nie kwestionuje prawa Polski i Węgier do tego, żeby takie weto zgłosić, natomiast oprócz ogromnej presji medialno-politycznej, by Polska i Węgry wycofały się same ze sprzeciwu, to fakt zapowiedzi negocjacji jest faktem politycznym, z którym należy się poważnie liczyć – mówił.

Szczerski ocenił też, że pojęcie praworządności nie jest w UE postrzegane jako prawne, a tylko jako polityczne. – To jest przyczyna dzisiejszej sytuacji, nie do zaakceptowania – zaznaczył. Jak podkreślał, elementem praworządności powinno być bezpieczeństwo prawne.

– Jeśli mamy być za coś karani, to musimy wiedzieć za co i na jakich podstawach. Tego nie ma bo od kilku lat prawo europejskie zostało było psute przez interesy i polityków brukselskich – stwierdził Szczerski.


Przywódcy unijni zasiedli do trudnych rozmów ws. budżetu i pandemii

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych