zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: Nasze członkostwo w RB ONZ uważane jest za sukces

16:44, 07.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski złożył w piątek wizytę w nowojorskiej siedzibie ONZ. Uznał dwuletnią kadencję Polski w RB za duże osiągnięcie. Jak ocenił, Polska „znalazła się w sercu polityki światowej”.


Podziel się:   Więcej

– Gdybyśmy patrzyli na bilans tej aktywności ostatnich lat na forum ONZ, najważniejszym forum polityki światowej, polityki wielostronnej, Rady Bezpieczeństwa, Rady Praw Człowieka, błękitnych hełmów, polityki klimatycznej w Katowicach, są to duże osiągnięcia. Polska znalazła się w sercu polityki światowej dzięki tym inicjatywom – akcentował.

W trakcie briefingu z dziennikarzami polskimi Szczerski mówił m.in. o przeprowadzonej po południu rozmowie z szefem Narodów Zjednoczonych.

– Spotkałem się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i mogę wyraźnie powiedzieć, że nasze członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa uważane jest za sukces. Byliśmy bardzo aktywni – podkreślił.

Szczerski przypisywał sukces Polski w RB m.in. bardzo silnemu mandatowi. Została tam wybrana - jak podkreślił - przez rekordową liczbę 190 państw, bez żadnego głosu sprzeciwu. Argumentował, że oznaczało to, iż społeczność międzynarodowa zaufała Polsce i oczekiwała naszej aktywności.

Minister przypomniał, że aktywność Polski przejawiała się w zwłaszcza na dwóch głównych obszarach. Jako pierwszy wymienił znaczenie prawa międzynarodowego jako gwaranta pokoju. Za drugi uznał koncentrację na osobach pokrzywdzonych, słabszych, będących ofiarami konfliktów i wielkich ścierających się na świecie sił.

W odniesieniu do działań Polski na rzecz prawa międzynarodowego jako gwaranta pokoju, Szczerski akcentował, że zostało to docenione także podczas ostatniej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. Podkreślano tam, że Polska poprzez debatę, którą zorganizowała w RB i demonstrowała tam swoje stanowisko bardzo wyraźnie, pokazuje, że nie da się zbudować pokojowych relacji na świecie bez prymatu prawa międzynarodowego jako gwaranta relacji pomiędzy państwami.


Szczerski: Dwa lata obecności Polski w RB ONZ można uznać za sukces
Polskie inicjatywy

W nawiązaniu do problemu pokrzywdzonych szef gabinetu prezydenta wskazał na koncentrację na wspólnotach religijnych. Przypomniał, że z polskiej inicjatywy został ustanowiony Dzień Pamięci ofiar na tle przemocy religijnej. Z drugiej strony mówił o znaczeniu prawa humanitarnego i losach osób niepełnosprawnych w konfliktach zbrojnych. Zaowocowało to, dodał, pierwszą w historii poświęconą temu rezolucją ONZ uchwaloną z polskiej inicjatywy.

– Mamy dwie wyraźne specjalności po tych latach członkowskich w Radzie Bezpieczeństwa. Polska będzie zawsze już teraz kojarzona z prawem międzynarodowym jako gwarantem pokoju, z drugiej strony z opieką nad najsłabszymi w konfliktach zbrojnych i tymi, nad którymi trzeba się pochylić jako nad ofiarami wielkich konfliktów na świecie – ocenił.

Szczerski wskazywał na polskie sukcesy w ONZ, także poza obrębem RB. jak np. Konferencję Klimatyczną w Katowicach. Jak zauważył w kontekście rozmowy z Guterresem, szef Narodów Zjednoczonych przyznał, że zaproponowane przez Polskę w Katowicach pojęcie "prawdziwej transformacji na rzecz bardziej ekologicznej gospodarki" stało się dzisiaj także językiem używanym przez ONZ.


Za bardzo ważne minister uznał powrócenie Polski od listopada do misji pokojowych ONZ w Libanie. Pokazuje to, oświadczył, solidarność w ramach globalnej społeczności na rzecz międzynarodowego pokoju. Jego zdaniem wycofanie się z tej misji było błędem poprzednich rządów. Przypomniał zarazem, że od stycznia Polska z RB przechodzi do Rady Praw Człowieka.

– Gdybyśmy patrzyli na bilans aktywności ostatnich lat na forum ONZ, najważniejszym forum polityki światowej, polityki wielostronnej, Rady Bezpieczeństwa, Rady Praw Człowieka, błękitnych hełmów, polityki klimatycznej w Katowicach, są to duże osiągnięcia. Polska jest widoczna. Polska znalazła się w sercu polityki światowej dzięki tym inicjatywom. Jest to bardzo dobry dorobek, z którym możemy budować na przyszłość naszą pozycję międzynarodową – ocenił Szczerski.


Szczerski: Aktywność prezydenta w ONZ pokazała rosnący prestiż Polski
„Polska pokazała niezwykłą skuteczność i sprawność”

Zwrócił uwagę, że trzykrotnie w posiedzeniach RB brał udział prezydent Duda, kilkakrotnie uczestniczył w nich szef MSZ Jacek Czaputowicz, a on sam dwa razy. W jego opinii dowodzi to, że Polska przywiązywała do tego dużą wagę. Chociaż zasiadała w RB pierwszy raz od 20 lat, pokazała niezwykłą skuteczność i sprawność.

Szef gabinetu prezydenta powiedział też, że dziękował za to w piątek polskim dyplomatom. Odznaczenie ich przez Andrzeja Dudę jeszcze w trakcie ich pracy w uznaniu za szczególne osiągnięci i wysiłku określił jako nieczęsto się zdarzające.

Na pytanie PAP jak wpływał na działalność Polski w ONZ fakt, że jest jednocześnie członkiem Unii Europejskiej Szczerski przytoczył m.in. przykład polityki klimatycznej.

– Są to naczynia połączone. Unia Europejska w ramach polityki klimatycznej podejmuje też własne wysiłki. Jest oczywiście w ONZ dostrzegana jako jeden z liderów tego tematu. (...) W tym roku mieliśmy szczególny przypadek, kiedy w Radzie Bezpieczeństwa zasiadały jednocześnie Francja i Wielka Brytania jako członkowie stali, a także Belgia, Niemcy i Polska. Mieliśmy bardzo silną reprezentację i Europa była bardzo widoczna – konstatował.

Jak zauważył, Polska reprezentowała swój obszar terytorialny jako duży kraj unijny, należący do NATO, który ma duże możliwości na świecie i silną dziś pozycję międzynarodową.

– Powierzano nam dużo zadań dlatego ponieważ możemy być uczciwym brokerem, ale także krajem, który się liczy w relacjach międzynarodowych – ocenił minister.

W opinii Szczerskiego należałoby jeszcze doprowadzić do lepszej koordynacji pracy państw zasiadających w RB w ramach Unii Europejskiej.


Szczerski: Polska w Radzie Praw Człowieka ONZ to kolejny międzynarodowy sukces
12 grudnia przekazanie Estonii miejsca w RB

Zapowiedział on zaplanowaną na 12 grudnia z udziałem prezydentów obu państw uroczystość przekazania w Warszawie przez Polskę jej miejsca w RB przyjaznej i bliskiej politycznie Estonii . Przewidywał, że będzie to stanowić kontynuacje polityki wyznaczonej przez RP w ONZ.

W programie piątkowej wizyty szefa gabinetu prezydenta RP znalazło się także zamknięte spotkanie z członkami Rady Bezpieczeństwa oraz rozmowa z zastępcą sekretarza generalnego ds. wsparcia operacji pokojowych Atulem Khare. Jej przedmiotem miały być m.in. misje błękitnych hełmów.

W trakcie briefingu z dziennikarzami Szczerski wskazał, że Polska musi działać na rzecz pokoju nie tylko we własnej obronie, ale także tam, gdzie nie ma własnych interesów.

– Pokazujemy, że jesteśmy częścią globalnego sytemu bezpieczeństwa. Chcemy wspomagać tych, którzy działają na rzecz pokoju w różnych częściach świata – argumentował.


Prezydent Duda: Obecność Polski w RB ONZ to unikalna szansa na budowanie pokoju

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
29-01-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych