zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: Oczekujemy, że na szczycie NATO USA potwierdzą kontynuowanie zaangażowania w Europie

17:01, 13.06.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Oczekujemy, że na szczycie NATO zostanie wyraźnie podniesiona i potwierdzona kwestia kontytuowania amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie NATO w Brukseli. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił, że istotą poniedziałkowego spotkania liderów państw NATO będzie to, że jest to okazja do „wysłuchania osobiście koncepcji polityki bezpieczeństwa nowej administracji amerykańskiej”.

– To będzie najważniejszy element w sensie dyplomatycznym tego szczytu – powiedział Szczerski. Jak zaznaczył, „będzie to krótkie, kilkugodzinne spotkanie; pełnoprzeglądowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, taki jak warszawski w 2016 r., jest planowany na przyszły rok”.

Minister zaznaczył, że szczyt NATO będzie trzecim wielostronnym spotkaniem z udziałem zarówno prezydenta Dudy, jak i prezydenta USA Joe Bidena. – Pierwsze dwa odbyły się online z powodu pandemii – szczyt klimatyczny zwołany z inicjatywy prezydenta Bidena oraz szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO na zaproszenie prezydenta Dudy i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa – powiedział Szczerski.

Jak dodał, atutem poniedziałkowego spotkania w Brukseli jest to, że będzie ono miało charakter bezpośredni.


Szef BBN: Nic nie wskazuje na ograniczenie współpracy transatlantyckiej

– Czekamy na to, jaką koncepcję bezpieczeństwa przedstawi strona amerykańska. Oczekujemy, że będzie w niej bardzo wyraźne podniesione to, o czym administracja prezydenta Bidena mówiła już wcześniej, czyli sprawa kontynuowania, a nawet wzmocnienia zaangażowania amerykańskiego w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO. Takie było też przesłanie prezydenta Bidena na szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki. Oczekujemy, że zostanie to potwierdzone na szczycie NATO w Brukseli – dodał minister.


Prezydent rozmawiał z szefem NATO o przyszłości współpracy transatlantyckiej
Po drugie, zaznaczył, „ważne jest, by sojusznicy potwierdzili wolę kontynuowania działań zmierzających do adaptacji Sojuszu do nowych wyzwań w oparciu o bezpieczeństwo terytoriów państw NATO z uwzględnieniem strategii 360 stopni”. < – Po decyzji o wycofaniu się NATO z Afganistanu wracamy do bazowych obowiązków Sojuszu, czyli skupienia się nie tyle na misjach poza terytorium NATO, a raczej na zdolności do obrony i odstraszania w ramach terytorium Sojuszu – powiedział Szczerski.

Jak dodał, ważne jest, by podkreślono, że „status bezpieczeństwa wszystkich członków NATO jest identyczny i NATO powinno być w takim samym stopniu zaangażowane w bezpieczeństwo całości swego terytorium”.Szef BBN: Polscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATO
Adaptację Sojuszu do nowych wyzwań widzimy też jako rozbudowywanie zdolności obronnych na wschodniej flance. Z naszego punktu widzenia jest istotne, by potwierdzona została fundamentalna waga wyzwań, które są za wschodnimi granicami Sojuszu, gdzie sytuacja jest coraz bardziej skomplikowana – powiedział minister.

Zaznaczył, że „ostatnie prowokacyjne manewry Rosji wokół Morza Czarnego oraz wydarzenia na Białorusi pokazują, że granica wschodnia NATO jest dziś bardzo wrażliwa”.

– Liczymy też na to, że uda się podtrzymać w NATO wolę poszerzania Sojuszu. Uważamy, że NATO powinno dać jasny sygnał, że jest gotowe do tego, by rozszerzać swój skład o nowe kraje i że ten mechanizm nie może być zakładnikiem innych procesów. To musi być proces wynikający z woli Sojuszu, a nie z jakichś porozumień z państwami spoza NATO – podkreślił prezydencki minister.


Soloch: Polska i sojusznicy europejscy chcą, by żołnierze USA pozostali w Europie
Szczerski zaznaczył, że ze względu na pandemię a także fakt, że sam szczyt jest spotkaniem krótkim, kwestia spotkań bilateralnych "jest dynamiczna".

– One wszystkie będą umawiane praktycznie na bieżąco. Dziś mogę potwierdzić na pewno, że dojdzie do spotkania prezydenta Dudy z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem – poinformował. Dodał, że odkąd Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, NATO jest główną płaszczyzną strategicznego dialogu między Warszawą a Londynem.

Konferencja GLOBSEC


W poniedziałek po południu z Brukseli, po zakończeniu szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, prezydent Duda uda się bezpośrednio do Bratysławy, by wziąć udział w inauguracji konferencji GLOBSEC. Tematem tegorocznej konferencji jest „środkowoeuropejska droga do odbudowy po pandemii”.

W Bratysławie Andrzej Duda spotka się z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą oraz po raz pierwszy z nowym prezydentem Chorwacji Zoranem Milanoviciem.


„Dobra rozmowa”. Prezydent i szef NATO rozmawiali o więzach transatlantyckich

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych