zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: oczekujemy, że sprawy polsko–ukraińskie będą częścią agendy nowego ukraińskiego rządu

15:59, 22.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Oczekujemy, że sprawy polsko-ukraińskie będą ważną częścią agendy politycznej nowego ukraińskiego rządu – mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, po niedzielnych wyborach środowisko polityczne prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wzięło pełną odpowiedzialność za przyszłe losy Ukrainy.


Podziel się:   Więcej

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po raz pierwszy w historii tego kraju może utworzyć jednopartyjną większość parlamentarną. W niedzielnych wyborach do Rady Najwyższej prowadzi ona w głosowaniu na listy partyjne i zwycięża w okręgach jednomandatowych.

Szef gabinetu prezydenta przyznał, że wynik ten jest spodziewany, biorąc pod uwagę przedwyborcze sondaże. – Jest to polityczny sukces prezydenta Zełenskiego, który potrafił zbudować w krótkim czasie nie tylko swoje osobiste poparcie, ale także stworzyć formację polityczną, która pewnie przejmie samodzielne rządy na Ukrainie – mówił Szczerski.

Prezydencki minister ocenił, że samodzielne rządy to nie tylko szansa na pełną realizację programu politycznego, ale także odpowiedzialność. – Środowisko polityczne prezydenta Zełenskiego to środowisko nowe, które wzięło na siebie odpowiedzialność za przyszłe losy Ukrainy – dodał.

Zełenski triumfuje po raz drugi. Jego partia wygrała wybory parlamentarne
Szczerski wskazywał jednocześnie, że nie są w tej chwili znane wszystkie elementy programu nowego rządu, jak i jego członkowie. – Będziemy więc oczekiwać na uformowanie nowego gabinetu i na informacje, jakie będą jego polityczne priorytety – podkreślił.

– Oczekujemy – tak jak mówił prezydent Andrzej Duda po pierwszym spotkaniu z prezydentem Zełenskim – że te sprawy, które są ważne w relacjach polsko-ukraińskich będą ważną częścią agendy politycznej nowego rządu, spójnego politycznie z prezydentem Ukrainy – oświadczył Szczerski. – Jesteśmy gotowi do współpracy, ale oczekujemy też dobrych rozmów z nowymi władzami Ukrainy, na temat wspólnych polsko-ukraińskich tematów – dodał.

Szczerski przekazał też, że 1 września w Warszawie – na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – spodziewana jest wizyta prezydenta Zełenskiego. – Jest taka wola, nie wykluczam także, że 2 września zrealizujemy pierwszą oficjalną wizytę prezydenta Ukrainy w Polsce. Mam nadzieję, że wtedy będziemy mogli rozmawiać nie tylko o polityce prezydenta Zełenskiego, ale i nowego rządu Ukrainy – zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

„Nie pozwolimy, by Ukraina weszła do UE ze sztandarem z Banderą”
Wybory na Ukrainie

W poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy podliczyła ponad 43 proc. głosów, oddanych w wyborach, potwierdzając, że do Rady Najwyższej wchodzi pięć ugrupowań politycznych. Po przeliczeniu protokołów, które CKW otrzymała w formie elektronicznej, pierwsze miejsce w głosowaniu na listy partyjne utrzymuje Sługa Narodu, którą poparło 42,3 procent wyborców.

Prorosyjska Opozycyjna Platforma Za Życie zdobyła 12,7 procent głosów, Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko – niewiele ponad 8 procent, Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki – 8,7 procent oraz Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka – 6,3 procent. Inne partie, które startowały w wyborach, nie pokonały obowiązującego na Ukrainie 5–procentowego progu wyborczego.

„Ukraina chce doprowadzić do godnego upamiętnienia ofiar rzezi”

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych