zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: Pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie sami się zorganizować w tej części Europy

07:32, 01.03.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Zdaniem ministra w Kancelarii Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego jednym z największych sukcesów w budowaniu wspólnoty Europy środkowo-wschodniej jest to, że „pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie sami się organizować w tej części Europy”.


Podziel się:   Więcej

Szczerski był jednym z gości rozpoczętej w sobotę wideokonferencji „Europa Karpat”.

Minister podkreślił, że będąc 0132wewnątrz szerszych kontekstów międzynarodowych, które są dla nas ważne, czyli m.in. Unii Europejskiej czy NATO jesteśmy w stanie także sami coś dla siebie zrobić”.

Polityk podkreślił, że Grupa Wyszehradzka (V4) była „rdzeniem tej współpracy", a teraz doszły dwa „nowe formaty współpracy”: Trójmorze i Bukaresztańska Dziewiątka (B9).

– Pokazaliśmy, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, chcemy ze sobą rozmawiać, chcemy razem, jako ta część Europy, wnieść coś do tego nurtu, jakim jest polityka euroatlantycka – mówił Szczerski.

W ocenie ministra te różne formy współpracy państw tej części Europy pokazują, że współdziałają one zarówno na płaszczyźnie euroatlantyckiej, jaki i regionalnej. – Jest to podwójna identyfikacja, co jest niezwykle ważne – stwierdził.
Zdaniem Szczerskiego kolejnym ważnym elementem jest to, że zarówno Trójmorze jak i B9 „przełamują jednowektorową koncepcję naszego regionu, czyli tego, że jesteśmy położeni na osi wschód-zachód”.

– To położenie to jest przekleństwo, które musimy próbować przekuć na nasz zysk, ale to nie jest jedyna oś tego regionu. Budujemy kontekst północ-południe, który jest niezwykle ważny, bo on buduje wspólnotę naszego regionu – tłumaczył minister w Kancelarii Prezydenta RP.

W ocenie Szczerskiego, kolejnym czynnikiem wyróżniającym tę cześć Europy jest to, że jest to region graniczny. – To nie jest dobre, bo nigdy nie jest dobrze być na granicy tak silnej tektoniki geopolitycznej, pewnego rowu tektonicznego, jakim jest wschodnia granica UE i NATO – mówił.

Polityk zauważył, że celem państw tego regionu powinno być przesuwanie tej granicy 32geopolitycznej na wschód”. – Dlatego powinna być silna, demokratyczna Ukraina, Białoruś, państwa południowego Kaukazu. Dlatego o to dbamy, żeby te państwa się rozwijały w tym kierunku, bo to jest nasz wspólny interes – powiedział Szczerski.


Rozwój infrastruktury w Europie Środkowej tematem konferencji „Europa Karpat"
Zdaniem ministra, państwa muszą budować podmiotowość tej części Europy. Szczerski, podsumowując panel podał „przepis" na budowanie tej podmiotowości. – Trzymać Amerykę blisko, Rosję daleko, z Chinami ostrożnie, a w regionie trzymać się za ręce. I tak zbudujemy siłę naszej części świata – powiedział.Kuchciński: Euroregion Karpacki przygotował drogę do takich inicjatyw jak Trójmorze

Wideokonferencja „Europa Karpat”


Wideokonferencja „Europa Karpat" rozpoczęła się w sobotę i potrwa do niedzieli. Wśród poruszanych na spotkaniu tematów będą m.in. 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej i wyzwania stojące przed państwami V4 również w kontekście pandemii COVID-19; Europa Środkowa w środowisku międzynarodowym m.in. w odniesieniu do inicjatyw dyplomatycznych, takich jak Bukaresztańska 9 czy Trójmorze.

Uczestnicy podejmą również wątek Europejskiego Zielonego Ładu, międzynarodowych szlaków komunikacyjnych Via Baltica i Via Carpatia oraz szybkiej kolei łączącej państwa UE.


„Europę Karpat można budować na kilku płaszczyznach”

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych