Szczerski był jednym z gości rozpoczętej w sobotę wideokonferencji „Europa Karpat”.
Minister podkreślił, że będąc 0132wewnątrz szerszych kontekstów międzynarodowych, które są dla nas ważne, czyli m.in. Unii Europejskiej czy NATO jesteśmy w stanie także sami coś dla siebie zrobić”.
Polityk podkreślił, że
Grupa Wyszehradzka (V4) była „rdzeniem tej współpracy", a teraz doszły dwa „nowe formaty współpracy”: Trójmorze i Bukaresztańska Dziewiątka (B9).
– Pokazaliśmy, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, chcemy ze sobą rozmawiać, chcemy razem, jako ta część Europy, wnieść coś do tego nurtu, jakim jest polityka euroatlantycka – mówił Szczerski.
W ocenie ministra te różne formy współpracy państw tej części Europy pokazują, że współdziałają one zarówno na płaszczyźnie euroatlantyckiej, jaki i regionalnej. – Jest to podwójna identyfikacja, co jest niezwykle ważne – stwierdził.
Zdaniem Szczerskiego kolejnym ważnym elementem jest to, że zarówno Trójmorze jak i B9 „przełamują jednowektorową koncepcję naszego regionu, czyli tego, że jesteśmy położeni na osi wschód-zachód”.
– To położenie to jest przekleństwo, które musimy próbować przekuć na nasz zysk, ale to nie jest jedyna oś tego regionu. Budujemy kontekst północ-południe, który jest niezwykle ważny, bo on buduje wspólnotę naszego regionu – tłumaczył minister w Kancelarii Prezydenta RP.
W ocenie Szczerskiego, kolejnym czynnikiem wyróżniającym tę cześć Europy jest to, że jest to region graniczny. – To nie jest dobre, bo nigdy nie jest dobrze być na granicy tak silnej tektoniki geopolitycznej, pewnego rowu tektonicznego, jakim jest wschodnia granica UE i NATO – mówił.
Polityk zauważył, że celem państw tego regionu powinno być przesuwanie tej granicy 32geopolitycznej na wschód”. – Dlatego powinna być silna, demokratyczna Ukraina, Białoruś, państwa południowego Kaukazu. Dlatego o to dbamy, żeby te państwa się rozwijały w tym kierunku, bo to jest nasz wspólny interes – powiedział Szczerski.
Rozwój infrastruktury w Europie Środkowej tematem konferencji „Europa Karpat"
Wideokonferencja „Europa Karpat”
Wideokonferencja „Europa Karpat" rozpoczęła się w sobotę i potrwa do niedzieli. Wśród poruszanych na spotkaniu tematów będą m.in. 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej i wyzwania stojące przed państwami V4 również w kontekście pandemii COVID-19; Europa Środkowa w środowisku międzynarodowym m.in. w odniesieniu do inicjatyw dyplomatycznych, takich jak Bukaresztańska 9 czy Trójmorze.
Uczestnicy podejmą również wątek Europejskiego Zielonego Ładu, międzynarodowych szlaków komunikacyjnych Via Baltica i Via Carpatia oraz szybkiej kolei łączącej państwa UE.
„Europę Karpat można budować na kilku płaszczyznach”