zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: potrzebujemy Europy czterech jedności i wolności

13:40, 31.10.2017;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

– Europa skupiła się dzisiaj na zasadach politycznych i nazwała je wartościami, dlatego jest wspólnotą wyblakłą – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W jego ocenie problemem UE jest też odtwarzanie podziału na Zachód i Wschód, co pokazała debata o pracownikach delegowanych.


Podziel się:   Więcej

Szczerski we wtorek wziął udział w debacie na temat przyszłości Unii Europejskiej zorganizowanej przez Instytut In Europa.

– Europa potrzebuje jedności prawa, instytucji, rynku i budżetu – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Minister podkreślił, że każda z tych jedności daje nam możliwość cieszenia się czterema wolnościami.

– Europa musi stać się znowu odpowiedzią, a nie znakiem zapytania. Nie może dalej mnożyć wątpliwości, ale musi zacząć odpowiadać na problemy – oświadczył prezydencki minister.

Jak zaznaczył, Europa musi przede wszystkim odzyskać cywilizacyjny wigor. "W świecie globalnej konkurencji, także w obszarze idei, Europa musi być znowu ideą, bo zawsze nią była" - powiedział. Szef gabinetu prezydenta mówił, że dzisiaj błędnie miesza się w Europie pojęcie wartości z polityką. "Wartości są czymś, co jest głębsze i ponadpolityczne. Europa skupiła się dzisiaj na zasadach politycznych i nazwała je wartościami, dlatego jest wspólnotą wyblakłą" - zaznaczył.

Jako źródło problemów wskazał populizm, pod którego silną presją znajdują się cztery jedności i cztery wolności leżące u fundamentów Wspólnoty. W jego ocenie UE powinna skupić się na obronie jedności w zakresie prawa, instytucji, rynku i budżetu, a także wolności – przepływu osób, kapitału, towarów i usług. – Podział w każdym z tych obszarów jest zaprzeczeniem idei UE – podkreślił Szczerski.

Trójmorze dąży do niwelowania podziałów

Minister przestrzegał przed próbą budowania jedności poprzez rozrost centralnych instytucji europejskich. – Nie można proponować w ramach naprawy Europy kilkunastu nowych instytucji centralnych w jednym wystąpieniu, bo to nie one są źródłem jedności UE. Jest nią zgodnie z traktatem lojalna współpraca państw członkowskich – podkreślił Szczerski.

W jego ocenie Trójmorze, gromadząc państwa ze strefy euro i spoza niej oraz ze strefy Schengen i spoza niej, a także z północnego i południowego krańca Europy, jest inicjatywą w ramach UE, która dąży do niwelowania podziałów. Według Szczerskiego na przyszłoroczny szczyt Trójmorza w Bukareszcie mają zostać zaproszeni przedstawiciele unijnych instytucji.


Szczerski z b. ambasadorem USA w Polsce m.in. o relacjach dwustronnych i Trójmorzu
„To parlamenty narodowe odpowiadają na sygnały, które do nich docierają od obywateli”

Szef gabinetu prezydenta postulował zwiększenie roli parlamentów narodowych w debacie nad przyszłością Europy. Według niego jest to klucz do tego, by rządzący znowu zaczęli słuchać, a nie wychowywać obywateli.

Jak mówił, w parlamentach czasami są partie, które nam się nie podobają i uważamy, że nie powinny w nich być, ale nie może być to powodem unikania debaty parlamentarnej i powoływania do rozmowy nad przyszłością Europy innych, jednorazowych ciał, bo jest to sprzeczne z demokracją. – To parlamenty narodowe odpowiadają na sygnały, które do nich docierają od obywateli. Nie ma innej drogi – podkreślał.

W jego ocenie strefa euro powinna podjąć próbę swojego wzmocnienia, ale pod warunkiem, że nie będzie ono źródłem nowych barier rynkowych i nie zaburzy wspólnego rynku. Nie może też – jak mówił Szczerski – zwiększyć kosztów wejścia do eurostrefy ani stanowić politycznej presji na to wejście wobec krajów, które nie przyjęły wspólnej waluty.


Szczerski: kolejny szczyt Trójmorza jesienią 2018 r. w Rumunii
„Europa cierpi na chorobę hipokryzji gospodarczej”

W toku dyskusji Szczerski był pytany o efektywność Polski jeśli chodzi o szukanie sojuszników w UE w kontekście batalii o pracowników delegowanych.

W ocenie prezydenckiego ministra w tej debacie zderzyło się wiele interesów, a na jej wynik wpływ miał „moment wewnętrznej politycznej konfiguracji w wielu krajach europejskich”. – To nie jest rezultat takiej czy innej pozycji Polski w Europie – zaznaczył.

Według niego sprawa pracowników delegowanych jest przykładem bardzo poważnego naruszenia jedności rynku europejskiego. – Jeśli zaczniemy na wspólnym rynku okładać się pojęciem dumpingu, to nigdy z tej spirali nie wyjdziemy, bo równie dobrze my możemy oskarżyć całą resztę Europy, która miała możliwości rozwijania się wcześniej niż my, o dumping infrastrukturalny, o dumping technologiczny, o dumping większego majątku, o dumping PKB na mieszkańca – wskazywał Szczerski.

– Jeśli zaczniemy się okładać dumpingami i mówić, przed którą częścią Europy druga część ma się chronić, to jest bardzo zły sygnał dla jedności Europy – powiedział.

– Nie można używać instrumentów wspólnego rynku do blokowania przewagi konkurencyjnej jednych państw wobec innych – dodał prezydencki minister. Według niego jest to działanie przeciwko idei UE. – A tak się dzisiaj dzieje w zakresie rynku energii czy rynku pracy. Dlatego Europa cierpi na chorobę hipokryzji gospodarczej – stwierdził Szczerski.

Jego zdaniem, koalicja na rzecz zmian na rynku pracowników delegowanych, w której nie uczestniczyły kraje środkowoeuropejskie, prowadzi do odtworzenia podziału w Europie na Wschód i Zachód i z tej perspektywy jest antyeuropejska.


Narada unijnych ministrów w sprawie delegowania pracowników

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych