zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: prezydenci Polski i Litwy uzgodnili wspólne kroki ws. Białorusi

10:42, 13.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydenci Polski i Litwy uzgodnili wspólne działanie na rzecz Białorusi; wyrazili gotowość pomocy w realizacji planu obejmującego: powstrzymanie przemocy, uwolnienie zatrzymanych oraz doprowadzenie do rozmów między władzą a obywatelami – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

– Dzisiaj odbyła się kolejna rozmowa między prezydentami Polski i Litwy. Andrzej Duda i Gitnasa Nauseda wymienili się opiniami na temat rozwoju wypadków w tym kraju, a także uzgodnili, że będą podejmować dalsze, wspólne kroki na rzecz rozwiązania tej trudnej sytuacji – powiedział w środę szef gabinetu prezydenta.

Jak zaznaczył, chodzi „o regionalny plan dla Białorusi obejmujący powstrzymanie przemocy, uwolnienie osób zatrzymanych oraz podjęcie rozmów okrągłego stołu między przedstawicielami władz i obywatelami”. Szczerski zaznaczył, że propozycja udziału w tych mediacjach zostanie skierowana także do innych partnerów.

– Jesteśmy gotowi, by wspomóc realizację takiego trzypunktowego planu – oświadczył szef gabinetu prezydenta RP. Zaznaczył, że skorzystanie z tej inicjatywy to wewnętrzna decyzja Białorusi.

Nie wysłano gratulacji dla prezydenta Łukaszenki. „Czekamy na pełne informacje z Białorusi”
Litewski prezydent Gitanas Nauseda poinformował w środę, że prezydenci Litwy i Polski, a także Łotwy wyrazili gotowość podjęcia się mediacji w sprawie kryzysu na Białorusi.

– Chcę przedstawić trzypunktowy plan, który mógłby stać się wstępem do pośrednictwa prezydentów regionu w rozwiązaniu kryzysu politycznego na Białorusi – powiedział dziennikarzom Nauseda i poinformował, że popierają go w tym prezydenci Polski i Łotwy, Andrzej Duda i Egils Levits, z którymi rozmawiał telefonicznie.

Trzypunktowy plan to: zaprzestanie na Białorusi przemocy wobec obywateli, zwolnienie zatrzymanych i wznowienia dialogu ze społeczeństwem.

Nauseda dodał, że „gdyby Mińsk poprał tę inicjatywę i uwolnił zatrzymanych oraz zaprzestał przemocy, prezydenci Litwy, Polski i Łotwy mogliby podjąć się misji mediacyjnej”.

Prezydent Litwy wyraził przekonanie, iż „w tej chwili potrzebne jest pokojowe rozwiązanie kryzysu na Białorusi”.

– Gdyby jednak ta inicjatywa została przyjęta negatywnie, pozostają wszystkie inne alternatywy, które są obecnie dyskutowane zarówno na Litwie, jak i w Unii Europejskiej. Mówię tu też o sankcjach na szczeblu unijnym i krajowym – oświadczył Nauseda.

Prezydenci Polski i Litwy wystąpili ze wspólnym apelem do władz w Mińsku

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych