zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: Prezydent Duda wspiera premiera w kwestii budżetu UE

19:40, 08.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Prezydent Andrzej Duda wspiera premiera Mateusza Morawieckiego w jego walce o to, by następny budżet UE był nie tylko duży i ambitny, ale także był wydatkowany zgodnie z traktatami europejskimi – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i reprezentującej państwa członkowskie niemieckiej prezydencji w Radzie UE ogłosili, że wypracowali porozumienie w sprawie mechanizmu praworządności w budżecie UE.

Pod naciskiem eurodeputowanych zaproponowane rozwiązania zostały wzmocnione. Wprowadzono m.in. zapisy, które mówią, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do sankcji przy zagrożeniu dla niezależności sądownictwa w poszczególnych krajach.

Premier Morawiecki pytany w piątek o tę kwestię stwierdził, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie dojdziemy do porozumienia ws. powiązania tzw. praworządności z budżetem UE. Jak dodał, nie będzie zgody na uzależnienie wydatków budżetowych od wyobrażeń KE co do tego, jak funkcjonuje państwo polskie.


Premier o powiązaniu praworządności z budżetem UE: Skorzystamy z prawa sprzeciwu
Prezydent Andrzej Duda udziela wsparcia panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w jego walce o to, iżby następny budżet europejski był nie tylko duży i ambitny, ale także był wydatkowany zgodnie z traktatami europejskimi – powiedział szef gabinetu prezydenta w Polskim Radiu24.


Zaznaczył, że „każda próba powiązania wydatkowania budżetu UE poza traktatami z nieokreślonymi, politycznymi de facto kryteriami, których definicja nie znajduje się w traktach europejskich, jest po prostu z nim sprzeczna”.


Terlecki o powiązaniu praworządności w budżecie UE: Oczywiste nadużycie
Zgodnie z porozumieniem negocjatorów ostateczną decyzję o zamrożeniu dostępu do środków w razie wystąpienia problemów z praworządnością będą podejmować państwa członkowskie większością kwalifikowaną.

Rozwiązania, co do których porozumieli się negocjatorzy, muszą jeszcze finalnie zatwierdzić Parlament Europejski i Rada UE.


Europosłowie Zjednoczonej Prawicy krytycznie o powiązaniu funduszy z praworządnością

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych