zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: Prezydent ma bardzo dobrą znajomość spraw polskiej wsi

10:19, 21.09.2020;   autor: akune;   źródło: IAR, Twitter

– Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy na dobrostanie polskiej wsi, który jest szerszy niż tylko dobrostan zwierząt – powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

W ten sposób odniósł się do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która z jednej strony zakazuje wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych i widowiskowych, ale z drugiej zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

Krzysztof Szczerski, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia, podkreślił, że nowelizując prawo o ochronie zwierząt, należy osiągnąć efekt zrównoważonego dobrostanu wsi.

– Oprócz dobrostanu zwierząt jest także cała kwestia społeczno-gospodarcza polskiej wsi. I to wszystko musi być wzięte pod uwagę, jeśli chcemy poprawić los polskiej wsi – argumentował.


Prezydent ws. ustawy o ochronie zwierząt. Jest ważna deklaracja


We wtorek spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu ws. ustawy o ochronie zwierząt
Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że dobrostan zwierząt jest rzeczą ważną.

– Ma rację prezes Kaczyński, mówiąc o tym, że to jest kwestia moralna, stosunku do istot żywych, natomiast polityczną kwestią jest dobrostan wsi. To jest coś znacznie szerszego niż tylko dobrostan zwierząt – wyjaśnił.

Krzysztof Szczerski przypomniał, że tok legislacyjny nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt się jeszcze nie zakończył. Pracę nad nowym prawem będą trwały w Senacie, potem ustawa wróci do Sejmu, a następnie Andrzej Duda będzie miał 21 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie.


Sejm uchwalił nowelę zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny
Krzysztof Szczerski poinformował, że jutro w południe prezydent Andrzej Duda spotka się z marszałkiem Senatu. Tematem rozmów będzie m. in. nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Minister powiedział, że o spotkanie z prezydentem poprosił Tomasz Grodzki. – Miało dotyczyć także innych spraw legislacyjnych, ale w tej sytuacji pan prezydent będzie pytał marszałka Grodzkiego o to, w jaki sposób chce procedować ustawę – wyjaśnił Krzysztof Szczerski.

Hodowla zwierząt na futra będzie możliwa tylko w przypadku królika, a ubój rytualny będzie możliwy tylko na potrzeby działających w Polsce związków wyznaniowych. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych oraz podmiotom, które wykonywały ubój rytualny.


„Niewykluczone, że Senat na najbliższym posiedzeniu zajmie się nowelą ustawy ws. ochrony zwierząt”
Nowe prawo pozwala, by w określonych przypadkach właściwa organizacja, w asyście policjanta, strażnika gminnego lub lekarza weterynarii, odbierała zwierzę właścicielowi i zawiadamiała władze samorządu.

Kosztami akcji, jeśli będzie ona zasadna, obciążany będzie właściciel zwierzęcia, a w przeciwnym razie właściwa organizacja. Wprowadzone zostały także dodatki dla opiekunów zwierząt, które były wykorzystywane np. przez policję, wojsko czy straż graniczną.


W przyszłą środę w Senacie wysłuchanie publiczne ws. ustawy o ochronie zwierząt

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych