zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: Prezydent wystąpi na Radzie Praw Człowieka ONZ

08:09, 22.02.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Konsekwencje pandemii dla praw człowieka, sytuacja na Białorusi i w Rosji oraz kwestia prześladowań ze względu na wyznanie - to tematy, które Andrzej Duda poruszy w wystąpieniu na Radzie Praw Człowieka ONZ - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda weźmie w poniedziałek udział w debacie wysokiego szczebla 46. sesji Rady Praw Człowieka ONZ. W swoim wystąpieniu będzie mówiłm.in. o skutkach pandemii koronawirusa dla praw człowieka na świecie. Według Krzysztofa Szczerskiego, prezydenckiego ministra Andrzej Duda podkreśli, że kwestie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego są obecnie w świadomości społecznej uważane za jedno z podstawowych praw człowieka.

Sprawa bezpieczeństwa zdrowotnego stała się dziś kwestią praw człowieka, więc to też powinno być przedmiotem obrad takich gremiów jak Rada Praw Człowieka. Prezydent w kontekście pandemii zwróci również uwagę, że musimy zrobić wszystko - jako społeczność międzynarodowa - by skutkiem pandemii nie było dalsze rozwarstwienie, podział na bogatych i biednych na świecie - zaznaczył minister w KPRP.

Według Szczerskiego prezydent zwróci również uwagę, że pomimo skupienia świata przede wszystkim na pandemii, zagrożenia związane z łamaniem praw człowieka nie wygasły.

- Prezydent w tym kontekście powie oczywiście o Białorusi. Szczególnie to jest aktualne po skazaniu dwóch dziennikarek telewizji Biełsat ostatnio na dwa lata łagru, o czym pan prezydent mówił w czwartek - powiedział Szczerski.

Dwie dziennikarki Biełsatu - Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa - zostały w czwartek skazane przez sąd w Mińsku na dwa lata pozbawienia wolności pod zarzutem organizacji zamieszek. Reporterki zostały ukarane za prowadzenie relacji online z mitingu. Ich proces uznano za polityczny.


Debata o sytuacji na Białorusi i w Rosji na forum Parlamentu Europejskiego
Prezydent powie też o Rosji. Nie tylko o kwestii uwolnienia Aleksieja Nawalnego, ale także przede wszystkim upomni się o losy wszystkich anonimowych zwolenników wolności i demokracji w Rosji, tych, którzy protestowali, zostali zatrzymani, trafili do więzień i ich los jest nieznany - kontynuował Szczerski. Prezydencki minister podkreślił, że chodzi o upomnienie się „o tych anonimowych ludzi w Rosji, nie tylko tych znanych, z pierwszych stron gazet”.

Sąd w Moskwie zadecydował 2 lutego, że wyrok w zawieszeniu wobec Nawalnego, wydany w 2014 roku za rzekome malwersacje finansowe, zostanie zamieniony na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Proces, w którym zapadł ten wyrok ETPC uznał w 2017 roku za niesprawiedliwy. Opozycjonista jest w Moskwie w areszcie śledczym. Apelacja złożona przez obrońców Nawalnego od decyzji o odwieszeniu wyroku zostanie rozpatrzona w sądzie wyższej instancji w Moskwie w najbliższą sobotę. Jeśli decyzja uprawomocni się, to Nawalny będzie musiał spędzić w kolonii karnej dwa lata i osiem miesięcy. Demonstracje w obronie Nawalnego odbyły się w wielu miastach Rosji i zakończyły się masowymi zatrzymaniami.

Szczerski podkreślił, że podczas wystąpienia prezydent będzie również mówił o Ukrainie. - Prezydent upomni się też o prawa mieszkańców okupowanych terytoriów Ukrainy, bo tam też dochodzi do naruszeń praw człowieka i wolności - powiedział minister w KPRP.

Według niego, Andrzeja Duda będzie mówił także o zaangażowaniu w ochronę najsłabszych - osób niepełnosprawnych, dzieci, tych, którzy pierwsi padają ofiarą prześladowań i naruszeń praw i wolności obywatelskich. Poruszy także kwestię wolności religijnej jako ważnego elementu praw człowieka.

Dzisiaj na świecie powszechne są prześladowania ze względu na wyznanie - zaznaczył Szczerski.

Prezydent odniesie się również do „szeroko dyskutowanej obecnie przez społeczeństwa na całym świecie konieczności zagwarantowania wolności słowa w dobie cyfrowego świata”.


Sprawę Białorusi i zamach na Nawalnego trzeba potraktować jako „być może ostatnie – memento”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych