zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: Sformułowanie jednego opozycyjnego bloku w Senacie nie jest przesądzone

11:52, 15.10.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Jeśli opozycja sformułuje w Senacie jeden większościowy blok, to tym samym stanie się częścią systemu władzy w Polsce; skończy się wówczas retoryka o monopolu władzy PiS – ocenił szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Według niego, jedność opozycji w Senacie nie jest jednak przesądzona.


Podziel się:   Więcej

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że „najważniejsza wiadomość z tych wyborów, to możliwość kontynuowania samodzielnych rządów przez Zjednoczoną Prawicę”. – Teraz prezydent będzie oczekiwał na decyzję zwycięskich ugrupowań dotyczącą osoby premiera, bo to kandydatowi wyłonionemu przez zwycięski obóz, powierzy misję sformułowania rządu – powiedział.

Pytany, kiedy prezydent zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu i czy będzie czekał z tym do końca konstytucyjnego terminu, czyli do 12 listopada, powiedział: „Zobaczymy, to jest też kwestia samego Sejmu. Posłowie też muszą mieć czas, żeby pozamykać swoje sprawy zawodowe, odebrać zaświadczenia o wyborze, odbyć szkolenia, zainstalować się w Warszawie, to wszystko wymaga czasu”.

– Mamy termin konstytucyjny 30 dni od wyborów na zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu, poczekajmy – dodał.


Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji najpóźniej 12 listopada
„PiS po prostu nie zdobył samodzielnej większości w Senacie”

Pytany, jak na prace przyszłego parlamentu wpłynie to, że Zjednoczona Prawica nie ma samodzielnej większości w izbie wyższej, prezydencki minister zaznaczył, że wszystko zależy od tego, czy utrzyma się jedność bloku opozycyjnego. – To jest znak zapytania. Nie jest bowiem tak, że PiS przegrało wybory do Senatu; po prostu nie zdobyło samodzielnej większości. Wszystko będzie zależało teraz od tego, czy wszyscy senatorowie opozycji będą zdecydowani głosować blokiem – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Jak mówił, wiele zależy też od tego, jaka będzie taktyka polityczna opozycji w Senacie. – Jedna rzecz jest oczywista, że od tej chwili nie można już mówić, że Prawo i Sprawiedliwość ma pełnię władzy i ponosi wyłączną odpowiedzialność za to, co dzieje się w Polsce – podkreślił Szczerski.

Zaznaczył, że jeśli opozycja sformułuje w Senacie blok, który będzie miał większość, to tym samym stanie się częścią systemu władzy w Polsce, a wtedy „retoryka, że w Polsce jest monopol władzy PiS, się skończy”. – Pytanie, jak wtedy opozycja odnajdzie się we współodpowiedzialności za politykę. Jeśli przyjmie wyłącznie destrukcyjną taktyką, to może stać się to dla niej pułapką, bo mając współodpowiedzialność za władzę, nie będzie w stanie jej realizować – powiedział Szczerski.

Jak dodał, jedną z ważniejszych funkcji Senatu jest inicjatywa ustawodawcza. – Pytanie, czy opozycja będzie w stanie pokazać w Senacie jakieś pozytywne inicjatywy ustawodawcze, które będą jakąś pozytywną propozycją dla Polaków – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Zaznaczył, że jeśli opozycja przyjmie taktykę „totalnej destrukcji, to wtedy stanie się bezsilna i pokaże Polakom, że nie jest zdolna do współodpowiedzialności za politykę”. – To będzie oznaczać, że jest przygotowana tylko na retorykę anty-PiS, a nie jest przygotowana na konstruktywną pracę – stwierdził prezydencki minister.


Karczewski: Zdarzało się, że przechodzili do nas senatorowie PO
Opozycja zdobyła większość w Senacie

W wyniku niedzielnych wyborów Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska PO N IPL Zieloni – 43 mandaty. KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa.

W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi), Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).


Opozycja zdobyła większość w Senacie

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych