zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: sprawa zatrzymania jest bardzo ściśle uregulowana specjalną ustawą

11:45, 24.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Na stronie RPO opublikowano w środę komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji i Tortur (KMPT), którego zadania wykonuje RPO, dotyczący okoliczności aresztowania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo 10–letniej Kristiny z Mrowin.


Podziel się:   Więcej

Na stronie RPO opublikowano w środę komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji i Tortur (KMPT), którego zadania wykonuje RPO, dotyczący okoliczności aresztowania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo 10–letniej Kristiny z Mrowin. Według RPO użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak zaznaczono w komunikacie, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu.

Szef gabinetu prezydenta w radiowej Jedyne został zapytany w tym kontekście, czy prezydent Andrzej Duda też ma ws. zatrzymania Jakuba A. jakieś wątpliwości. – Sprawa zatrzymania jest bardzo ściśle uregulowana specjalną ustawą i trochę szkoda, że biuro rzecznika wydało najpierw komunikat, a potem zapytało o szczegóły i przepisy, na podstawie których policja działała. Komentarz i oświadczenie Komendy Głównej Policji jest bardzo w tej sprawie jasne – podkreślił.

„To szokujące”, że RPO broni podejrzanego o „skrajnie brutalny, zaplanowany mord na dziecku”
– Nie można tworzyć wrażenia u Polaków, że państwo równa się przemoc, bo w ten sposób możemy dojść w bardzo prosty sposób do państwa teoretycznego, którego już nie mamy na szczęście. Nie mamy już państwa teoretycznego w Polsce i państwo nie równa się przemoc. Państwo działa w ramach prawa, w granicach prawa, na podstawie prawa. Policja bardzo jasno w tej sprawie powiedziała, że wypełniła obowiązki wynikające z ustawy i od tego policja jest, żeby swoje obowiązki ustawowe realizować. Trzeba najpierw sprawdzić sytuację, a potem ją komentować – powiedział Szczerski.

Suski: RPO powinien stawać w obronie ofiar, a broni zbrodniarza

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
08-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych