zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: Szczyt prezydentów w Juracie zainauguruje obchody 30-lecia V4

08:33, 08.02.2021;   autor: alkune;   źródło: PAP

– Spotkanie prezydentów Polski, Słowacji, Czech i Węgier we wtorek w Juracie zainauguruje obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Tematem debaty liderów V4 będzie m.in. energetyka i odbudowa gospodarki po pandemii – dodał.


Podziel się:   Więcej

Dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej rozpocznie się we wtorek około południa od ceremonii oficjalnego powitania prezydentów Milosza Zemana, Janosa Adera i Zuzany Czaputovej przez głowę polskiego państwa. Andrzej Duda będzie gościł prezydentów Czech, Słowacji i Węgier w rezydencji prezydenta RP na Mierzei Helskiej, w Juracie.

We wtorek prezydenci wezmą udział w pierwszej sesji plenarnej zatytułowanej „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka”. Po jej zakończeniu odsłonią tablicę pamiątkowej z okazji 30-lecia V4.

We wtorek popołudniu prezydenci zabiorą głos podczas drugiej sesji plenarnej poświęconej kwestii odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19. W środę przed południem odbędzie się trzecia sesja pt. „Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna".

Po zakończeniu szczytu w środę odbędzie się konferencja prasowa prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej podsumowująca jubileuszowe obrady.


W przyszłym tygodniu w Polsce szczyt prezydentów grupy V4

Jubileuszowy szczyt V4


Szczerski zaznaczył, że jubileuszowy szczyt V4 będzie pierwszym międzynarodowym spotkaniem Andrzeja Dudy w tym roku. – Szczyt odbędzie się na terenie prezydenckiej rezydencji w Juracie, co umożliwia zapewnienie ścisłego reżimu sanitarnego w dobie pandemii koronawirusa – dodał minister.

Jak zauważył, „szczyt inauguruje serię wydarzeń, które będą związane z obchodami 30. rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej, które miało istotne znacznie szczególnie w kontekście integracji europejskiej”. Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w Grupie.

Szczerski zaznaczył, że Grupy Wyszehradzka odegrała bardzo istotną rolę w drodze Polski, Czech, Słowacji i Węgier do Unii Europejskiej, a dziś odgrywa bardzo istotną rolę jako jedno miejsce koordynacji stanowisk naszych państw, szczególnie dotyczących polityki europejskiej.

– Prezydenci, którzy spotykają się corocznie, tym razem będą debatować w trakcie trzech roboczych sesji, których tematami jest po pierwsze miejsce Grupy Wyszehradzkiej w kontekście polityki europejskiej, euroatlantyckiej i globalnej, szczególnie w relacjach z Chinami, Stanami Zjednoczonymi, Rosją i w ramach Unii Europejskiej – powiedział Szczerski.


Telekonferencja przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej

Tematy sesji planarnych


Tematem pierwszej sesji plenarnej z udziałem prezydentów będzie pozycja Grupy Wyszehradzkiej 30 lat po jej utworzeniu, w kontekście wyborów prezydenckich w USA, polityki europejskiej czy wydarzeń w Rosji. – Prezydenci podzielą się opiniami na temat tych wydarzeń, omówią stanowiska swoich państw w tym szerszym, politycznym kontekście – dodał minister.

Drugim tematem obrad przywódców V4 będą skutki pandemii koronawirusa w wymiarze społecznym i gospodarczym oraz strategia odbudowy gospodarki, planowanych inwestycji publicznych – szczególnie w kontekście Inicjatywy Trójmorza oraz w kontekście unijnego Funduszu Odbudowy – poinformował.

– Ważnym elementem odbudowy gospodarek naszej częściej Europy po pandemii będą duże inwestycje publiczne i o tym należy rozmawiać także w szerszym wymiarze, nie tylko krajowym – dodał prezydencki minister.

Trzeci temat debaty prezydentów to kwestie energetyczne. – Po pierwsze chodzi o sprawę dywersyfikacji i budowania bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy, a z drugiej strony chodzi o kwestię transformacji energetycznej, klimatu i tego, co wiąże się z Zielonym Ładem europejskim. Prezydenci omówią, jak każde z naszych państw buduje swój mix energetyczny, w jaki sposób chcemy zrealizować cele redukcyjne przyjęte w ramach UE – powiedział Szczerski.

Jak zauważył, w tych trzech obszarach każde z państw V4 ma swoją specyfikę. – Prezydentowi zależało, by ta dyskusja posłużyła wymianie opinii, ale także wymianie informacji o strategiach poszczególnych państw – mówił Szczerski.


Prezydent: Polskiej prezydencki w V4 przyświeca hasło „Powrót na właściwe tory”

Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej


Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej od 1 lipca 2020 r. i zakończy ją 30 czerwca tego roku. Po Polsce przewodnictwo w formacie przejmą Węgry.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę powstania V4 przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.

Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE.


Inauguracja polskiego przewodnictwa w V4. Prezydent spotka się z premierami Grupy Wyszehradzkiej

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych