zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: USA popierają decyzję Dudy o nieobecności w Jerozolimie

11:23, 18.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Strona amerykańska negatywnie odebrała decyzję organizatorów konferencji w Jerozolimie o niedopuszczeniu do głosu Andrzeja Dudy i rozumie, że polski prezydent nie weźmie w niej udziału – powiedział w piątek w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

Po – jak to ocenił – „intensywnym dniu rozmów” w Waszyngtonie Szczerski mówił o „bardzo jasnym niezadowoleniu, czy wręcz oburzeniu” władz USA z faktu nieudzielenia głosu polskiemu prezydentowi podczas Światowego Forum Holokaustu 23 stycznia w Yad Vashem w Jerozolimie.

– Strona izraelska zna amerykańskie stanowisko w tej sprawie, ono było wprost przekazane organizatorom uroczystości – stwierdził w rozmowie z korespondentami polskich mediów.

Podczas konferencji prasowej w ambasadzie RP w Waszyngtonie prezydencki minister zastrzegł, że Polska „ma wyraźne poparcie” w kwestii nieobecności Dudy w Izraelu. Zdaniem Szczerskiego „możemy spodziewać się dobrego wystąpienia wiceprezydenta (USA) Mike'a Pence'a podczas obchodów w Jerozolimie”.

Amerykańskiej delegacji na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, które odbędą się 27 stycznia w Polsce, przewodzić będzie minister skarbu Steve Mnuchin – przekazał też Szczerski.


Prezydent: Nie wolno przenosić z Polski pamięci ofiar Holokaustu
 
 
 
...
 
„Zaproszenie do Polski jest aktualne”

Pytany o ewentualną wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce, Szczerski oznajmił: „My powiedzieliśmy jasno. Zaproszenie do Polski jest otwarte, aktualne. Nie naciskamy, ale zapraszamy”.

W tym kontekście wskazywał na napięty kalendarz administracji prezydenta USA z uwagi na amerykańską kampanię wyborczą oraz trwającą procedurę impeachmentu Trumpa. – Nie narzekamy na brak dwustronnych polsko-amerykańskich rozmów na najwyższym szczeblu – zapewnił.

Szef gabinetu prezydenta RP wskazał przy tym, że pierwszą możliwością ewentualnego spotkania prezydentów Polski i USA może być Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w dniach 20-24 stycznia. Zastrzegł jednak, że pobyt Trumpa w Szwajcarii będzie krótki, więc w Waszyngtonie „rozmawiano też o kolejnych kalendarzowych możliwościach”.


Szczerski: Mijający rok był bardzo udany z perspektywy relacji Polski i USA

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych